P5-0081 — Zaključno poročilo
1.
Strategija vzgoje in izobraževanja Romov v Republiki Sloveniji

Temeljna hipoteza Strategije vzgoje in izobraževanja Romov v Republiki Sloveniji je, da mora postati romsko naselje okolje, kjer se odvija pretežni del aktivnosti, ki sprispevajo k dvigu človeškega in socialnega kapitala pripadnikov romske skupnosti. Analiza učinkov projektnih aktivnosti projekta Dvig socialnega in kulturnega kapitala v okoljih, kjer živijo predstavniki romske skupnosti pokaže, da je opisana temeljna hipoteza Strategije pravilna.

F.17 Prenos obstoječih tehnologij, znanj, metod in postopkov v prakso

COBISS.SI-ID: 12499789
2.
Vzgoja in izobraževanje na narodno mešanih območjih v Sloveniji

Dr. Sonja Novak Lukanovič je bila v letih od 2009 do 2011 predsednica področne skupine za šolstvo narodnosti v okviru nacionalne strokovne skupine za pripravo Bele knjige. V okviru tega je pripravila poglavje v Beli knjigi o strategiji (analiza stanja in predlogi za spremembo vsebine in učnih načrtov in predmetnikov osnovnošolske in srednješolske izobraževanja) vzgoje in izobraževanja narodnih skupnosti na narodno mešanih območjih v Sloveniji.

F.24 Izboljšanje obstoječih sistemskih, normativnih, programskih in metodoloških rešitev

COBISS.SI-ID: 12018765
3.
Bolzanska priporočila o narodnih manjšinah v meddržavnih odnosih: Manjšinske pravice in trendi manjšinskega varstva

Prispevek analizira pomen Bolzanskih priporočil Visokega komisarja OVSE za narodne manjšine za razvoj mednarodnopravnega varstva narodnih manjšin ter evropskih standardov manjšinskega varstva. Priporočila, kot t.i. mehko pravo vzpostavljajo standarde manjšinskega varstva in obravnave manjšinskih skupnosti s strani držav zlasti, ko gre za odnose z njihovimi matičnimi državami, pa tudi za odnose države do lastnih manjšinskih skupnosti v drugih državah, kar prispeva tudi k preprečevanju morebitnih konfliktov med državami. Poglavje in zlasti sodelovanje avtorja pri oblikovanju samih Bolzanskih priporočil predstavlja prispevek k razvoju teorije in standardov mednarodnopravnega varstva manjšin ter pomeni neposreden prenos znanstveno-raziskovalnih rezultatov v mednarodnopravno normativno ureditev varstva manjšin in v družbeno prakso, kar lahko štejemo kot izjemen družbeno-ekonomski dosežek.

F.24 Izboljšanje obstoječih sistemskih, normativnih, programskih in metodoloških rešitev

COBISS.SI-ID: 11931981
4.
Načrt Memoranduma Republike Slovenije o državni meji med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško

Dr. Vera Kržišnik-Bukić in dr. Damir Josipovič sta pripravila Načrt Memoranduma Republike Slovenije o državni meji med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško (100 strani) s Predlogom mejne črte (ročni vris meje na 50 geodetskih kartah), elaborat – študija ter sintetični pisni gradivi Stališče RS do ključne vsebine mejnega spora med RS in RH (10 strani) in Mejna črta med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško na kopnem in na morju (6 strani s priloženim zemljevidom). Gradivo z oznako tajnosti. Ministrstvo za zunanje zadeve RS, 2012. Gre za temeljne znanstvene izdelke dolgoletnega interdisciplinarnega raziskovanja in proučevanja teorije mejnosti in celotnega slovensko-hrvaškega obmejnega prostora obeh avtorjev, ki kot eksperta od leta 2010 sodelujeta v Svetovalni skupini za Arbitražni sporazum (SSAS). Aplicirani metodološki koncept je upošteval zlasti državnopravno-zgodovinske, mednarodno-pravne, geografsko-geološke in etnološko-jezikoslovne razsežnosti problematike »slovensko-hrvaške meje«.

F.17 Prenos obstoječih tehnologij, znanj, metod in postopkov v prakso

5.
Jožef Majcan, Gizela Gubič Majcan

Raziskovalni video film predstavlja intervju v porabskem dialektu z bivšima deportirancema (zakoncema) Jožefom Majcanom in Gizelo Gubič Majcan iz Slovenke vesi/Rábatótfalu o življenju v Porabju v času Rákosijevega režima, o okoliščinah deportacij v letih 1950-1953, o taboriščnem življenju v Kónyi, kakor tudi o posledicah deportacij (težave pri ustvarjanju novega doma, težave pri zaposlovanju, študiju, stigmatizacija s strani družbe in okolja itd.). Raziskovalni video film je nastal v okviru projekta Porabski Slovenci v »madžarskem gulagu« in predstavlja pomemben doprinos k ohranitvi spominov na grozovita dogajanja v obdobju komunističnega režima na Madžarskem.

F.29 Prispevek k razvoju nacionalne kulturne identitete 

COBISS.SI-ID: 33730605