P5-0081 — Letno poročilo 2009
1.
Ekonomske dimenzije jezika: Primer Slovenije

Jezik navadno obravnavamo kot sredstvo in kodo komuniciranja, pa tudi kot pomemben dejavnik ohranjanja in razvijanja kulture in identitete etničnih skupnosti ter v tem kontekstu tudi kot pomemben element varstva etničnih manjšin, kar se odraža tudi v nacionalnih zakonodajah in v mednarodnih oz. evropskih pravnih standardih. Jezik pa ima tudi svojo pomembno ekonomsko funkcijo in prav ekonomska motivacija je pogosto ključna za uveljavljanje posameznih jezikov v različnih okoljih.

F.02 Pridobitev novih znanstvenih spoznanj

COBISS.SI-ID: 11476045
2.
Dvojno državljanstvo kot element integracijskega procesa v družbah prejemnicah: Primer Slovenije

Odnos do dvojnega državljanstva se spreminja, predvsem pa postaja vse manj enostranski in odklonilen kljub previdnosti držav, ki so prej pogosto terjale, da se posameznik ob pridobitvi novega državljanstva z naturalizacijo odreče prejšnjemu. Državljanstvo imigrantske države velja za enega zadnjih korakov polne integracije imigrantov v novo okolje. Velja, da se imigranti za ta korak odločijo, lažje, če ob pridobitvi novega državljanstva lahko obdržijo dotedanjega. Članek analizira Slovenijo.

F.02 Pridobitev novih znanstvenih spoznanj

COBISS.SI-ID: 11451725
3.
Položaj priseljencev in potomcev priseljencev z območja nekdanje Jugoslavije na trgu dela v Sloveniji.

Članek proučuje situacijo imigrantov iz nekdanje Jugoslavije in njihovih potomcev na trgu dela v Sloveniji na podlagi statističnih podatkov in empiričnih študij. Osredotoča se na diskriminacijo na etnični podlagi ter na socialni in kulturni kapital. Ugotavlja, da se imigranti in njihovi potomci srečujejo z diskriminacijo, ki vpliva na etnične odnose in krepi stereotipe in diskriminacijo. Razlike med etničnimi skupinami kažejo, da je etničnost dejavnik družbene stratifikacije v Sloveniji.

F.17 Prenos obstoječih tehnologij, znanj, metod in postopkov v prakso

COBISS.SI-ID: 11374413
4.
Percepcije slovenske integracijske politike.

Gre za urejeno bazo podatkov o imigrantskih populacijah (predvsem imigrantih iz drugih delov nekdanje Jugoslavije) in percepcijah slovenske integracijske politike, ki so bili zbrani z empiričnim (terenskim) raziskovanjem na INV v začetku tega tisočletja (pretežno v letu 2003), ki predstavlja temeljno izhodišče za proučevanje problematike in je z objavo na voljo raziskovalcem, ki jih ta tematika zanima.

F.15 Razvoj novega informacijskega sistema/podatkovnih baz

COBISS.SI-ID: 11483981
5.
Uporabnost Priporočil Visokega komisarja OVSE za narodne manjšine o manjšinah v meddržavnih odnosih v JV Evropi: Pravo in upravljanje različnosti

Kot znanstveni sodelavec pri pripravi Bolzanskih priporočil Visokega komisarja OVSE za narodne manjšine o narodnih manjšinah v meddržavnih odnosih je avtor v svojem vabljenem uvodnem predavanju predstavil bistvene vsebine in cilje dokumenta ter njegovo vlogo v krepitvi miru in sodelovanja med državami v JV Evropi. Ob predstavitvi potencialne vloge priporočil v kontekstu upravljanja različnosti je bil poudarjen pomen načela enakega obravnavanja.

F.25 Razvoj novih organizacijskih in upravljavskih rešitev

COBISS.SI-ID: 11282765