P5-0081 — Letno poročilo 2010
1.
Razprave in gradivo, Revija z anarodnostna vprašanja

V reviji Razprave in gradivo, Revija za narodnostna vprašanja objavljamo širok nabor znanstvenih prispevkov s področja etničnih in manjšinskih študij, posebno pozornost pa posvečamo pomembnim temam iz t.i. alpsko-jadransko-panonskega prostora. V letu 2010 je bila revija vključena v številne mednarodne bibliografske baze, kot so npr. IPSA. FRANCIS, IBZ in IBSS. Pri razvoju revije sodelujejo tuji znanstveniki, ki sodijo v sam svetovni vrh na področju etničnih in manjšinskih študij.

C.04 Uredništvo mednarodne revije

COBISS.SI-ID: 03540286
2.
Državljani tretjih držav ali tretjerazredni državljani?

Knjiga obravnava različne vidike procesa integracije imigrantov, zlasti državljanov tretjih držav, v Sloveniji. Posamezna poglavja so posvečena celostni obravnavi integracijskega procesa na enem od naslednjih področij: stiki z javno upravo, trg delovne sile, stanovanjska politika, vzgojno-izobraževalni sistem in zdravstvo. Knjiga podaja tudi pregled demografske in socio-ekonomske strukture imigrantske populacije v Sloveniji ter analizo slovenske integracijske politike, kakor se odraža v političnih dokumentih in zakonodaji.

C.02 Uredništvo nacionalne monografije

COBISS.SI-ID: 254121216
3.
Etnos in politika: Kaj hočejo koroški Slovenci?

Situacijo slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem opredeljuje nekakšna »nepolitka« do manjšin, ki temelji strankarskem sporazumu ključnih strank v deželnem zboru, nanjo pa vplivajo manjšini nenaklonjene organizacije. Politična participacija manjšine ni zadovoljiva, oblasti pa jo silijo v nekakšen »umeten« dialog. Dogovarjanje z oblastmi ostane na pol poti, zunanje vmešavanje v njeno organiziranje in delovanje pa ima praviloma negativne posledice. Avtor ugotavlja, da mora narodna manjšina sama izbrati oblike in načine političnega organiziranja ob upoštevanju notranje pluralnosti.

F.02 Pridobitev novih znanstvenih spoznanj

COBISS.SI-ID: 250824448
4.
Skupna vizija: interkulturni dialog - globalna paradigma za promocijo jezikovne in kulturne različnosti

Prispevki v monografiji so rezultat dolgoletnega raziskovanja in obravnavajo različne dimenzije družbene različnosti, zlasti jezikovno in kulturno različnost ter vlogo, ki jo ima pri tem interkulturni dialog, katerega bistvene značilnosti morajo biti odprtost, inkluzivnost, enakopravnost in iskanje skupne vizije. Prispevki obravnavajo vrsto aktualnih družbenih tematik ter zlasti njihove jezikovne in kulturne razsežnosti, posebno pozornost pa namenjajo vlogi jezika v sodobnih pluralnih družbah.

F.17 Prenos obstoječih tehnologij, znanj, metod in postopkov v prakso

COBISS.SI-ID: 249521920
5.
Premisliti rekonciliacijo: Kaj se lahko naučimo iz izkušenj Balkana in južne Afrike

Izvirni znanstveni članek, objavljen v ugledni mednarodni reviji, kritično obravnava koncept in praktične izkušnje rekonciliacije v zahodnem Balkanu in Južni Afriki, pri čemer se ukvarja tako z zgodovinskimi izkušnjami, z rezultati konkretnih primerov rekonciliacije ter njihovimi implikacijami za sedanji in prihodnji razvoj. Poleg tega, da se neposredno uporablja kot študijska literatura v podiplomskem študiju v Sloveniji, je znanstveni članek tudi rezultat raziskovanja in sodelovanja avtorja v podiplomskih pedagoških programih v Južni Afriki in Bosni in Hercegovini.

D.09 Mentorstvo doktorandom

COBISS.SI-ID: 11742285