P5-0081 — Letno poročilo 2012
1.
Kulturna podoba in življenje etničnih manjšin v srednji Evropi

Poglavje v monografski publikaciji vključuje spoznanja o kulturi slovenske narodne manjšine v Italiji in jo primerja s kulturami drugih narodnih manjšin v srednji Evropi. Zajema primerjavo kulturnih dejavnosti in vidikov kulturnega življenja avtohtonih manjšin v 6 državah srednje Evrope (Slovenija, Italija, Madžarska, Slovaška, Romunija, Avstrija), in sicer po 3 manjšine iz vsake države, vključno s slovensko manjšino v Italiji. Primerja kulturne aktivnosti posameznih manjšin in umeščenost manjšinske kulture v prostor, v katerem živi manjšina. Posebno pozornost posveča atraktivnosti manjšinske kulture za manjšinsko in večinsko prebivalstvo, s posebnim poudarkom na zmožnosti manjšinske kulture, da pritegne mlade pripadnike narodne manjšine. Poglavje primerja tudi načine financiranja kulturnih dejavnosti manjšin. Gre za mednarodno primerjavo, katere ugotovitve so neposredno uporabne pri oblikovanju in uresničevanju manjšinske in kulturne politike.

D.06 Zaključno poročilo o tujem/mednarodnem projektu

COBISS.SI-ID: 12063053
2.
Srbi v Beli krajini

Monografija prinaša vpogled na edinstveno in hkrati v našem prostoru dokaj malo poznano mešanico kulturnih, jezikovnih, etničnih in drugih družbenih posebnosti, ki so prisotne med prebivalci štirih vasi na skrajnem jugu Bele krajine. Ta obmejni prostor se zaradi uskoškega izvora prvotnih prebivalcev v omenjenih ozirih razlikuje od okoliških krajev že stoletja, čeprav položaj ne ostaja statičen. Monografija je rezultat večletnega raziskavanja tega prostora in skuša odgovoriti predvsem na vprašanja, ali je mogoče prebivalstvo teh vasi obravnavati kot artikulirano narodnomanjšinsko skupnost z vsemi značilnostmi, ki so v mednarodni praksi običajno obravnavane kot potreben pogoj za priznanje statusa narodne manjšine, ali si omenjena populacija sploh želi statusa narodne manjšine in ali poseduje ustrezno socialno vitalnost, ki bi ji v primeru priznanja statusa omogočala uresničevanje manjšinskih pravic. Poudariti kaže družbeno-ekonomski in uporabni pomen in vrednost monografije, ki predstavlja raziskovalne podatke in ugotovitve, ki so pomembni za uspešno urejanje in upravljanje etničnih odnosov v tem in širšem slovenskem okolju, zlasti pa za oblikovanje etničnih, manjšinskih in jezikovnih politik.

F.02 Pridobitev novih znanstvenih spoznanj

COBISS.SI-ID: 264643840
3.
Ali se državljani tretjih držav v Sloveniji soočajo s predsodki in diskriminacijo?

Članek ponuja vpogled v rezultate študije o državljanih tretjih držav, ki živijo v Sloveniji. Posebno pozornost namenja etnični in rasni diskriminaciji in ponuja odgovor na vprašanje, ali državljani tretjih držav doživljajo diskriminacijo na petih področjih svojega življenja - na področju šolstva, zaposlovanja in trga dela, zdravstva, v stikih z javno upravo ter pri urejanju stanovanjskega vprašanja. Avtorica opredeljuje tri dejavnike, ki vsaj delno pojasnjujejo, zakaj so nekateri intervjuvanci bolj izpostavljeni diskriminaciji kot drugi. V sklepnem delu članka avtorica oblikuje priporočil za izboljšanje položaja DTD v Sloveniji in s tem omogoča prenos znanstvenih dognanj v prakso.

F.02 Pridobitev novih znanstvenih spoznanj

COBISS.SI-ID: 12200269
4.
Regionalizem kot orodje za upravljanje različnosti in sodelovanje

Prispevek, ki je zasnovan kot “policy paper”, analizira možnosti za uporabo regionalizma v sozvočju z drugimi pristopi in koncepti (kot so npr. ne-teritorialne avtonomije) kot možno orodje za uspešno upravljanje različnosti v pluralnih in notranje raznolikih družbah. Uspešne strategije upravljanja različnosti ter politike, programi in dejavnosti za njihovo uresničevanje so lahko učinkovito sredstvo za zagotavljanje stabilnosti in hkrati okvir za enakopravno sodelovanje in miroljubno sožitje v pluralnih družbah. Prispevek zato analizira teritorialne in ne-teritorialne avtonomije, regionalizem in federalizem ter zlasti njihovo možno uporabno vrednost v jugovzhodni Evropi kot možne dejavnike in orodja za zagotavljanje miru in stabilnosti v regiji. Ti koncepti in pristopi so še zlasti pomembni v razdeljenih družbah (divided societies), kjer se zdi, da obstaja večja verjetnost zaostrovanja konfliktov. Razdelki 7-9 predstavljajo strateška priporočila na področju upravljanja različnosti za države v regiji, ki so posebej namenjena vladam in akterjem civilne družbe, nakazujejo pa možne korake in aktivnosti, ki lahko prispevajo k promociji in uveljavljanju regionalizma in avtonomij v državah regije ter s tem prispevajo tudi k miru in stabilnosti v regiji in v Evropi.

B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci

COBISS.SI-ID: 12210253
5.
Jedan čovjek - cijelo kazalište /En človek - celo gledališče

Knjiga je rezultat večletnega raziskovanja o življenju in delovanju Slovencev na Hrvaškem ter vključenosti avtoric v delovanje slovenske skupnosti na Reki. Knjiga govori o Alojzu Useniku, pomembnem članu slovenske skupnosti na Reki, ki je od 1957. leta delal, istočasno pa je bil izjemno aktiven član Slovenskega doma KPD „Bazovica“, ki deluje na Reki. Za svoje delovanje je prejel različne nagrade in spodbujal mlade in starejše člane Slovenskega dom KPD „Bazovica“ k sodelovanju v dramski sekciji. Knjiga je nastala na pobudo avtoric, ki sta aktivni članici Slovenskega doma. Knjiga je dvojezična, namenjena širši slovenski in hrvaški javnosti, ki se želi seznaniti s kulturo slovenske manjšine na Hrvaškem. Hkrati gre za pregled praktičnih izkušenj in znanj, ki so pomembna za delovanje manjšinskih skupnosti na področju kulture in tako predstavlja prenos raziskovalnih spoznanj v prakso.

F.01 Pridobitev novih praktičnih znanj, informacij in veščin

COBISS.SI-ID: 12229453