P5-0081 — Letno poročilo 2009
1.
Percepcija kulturne in jezikovne raznolikosti v obmejnih območjih : stališče in znanje jezika soseda v obmejnih področjih.

Avtorica proučuje percepcije kulturne in jezikovne raznolikosti v etnično pluralnih obmejnih območjih ter zlasti prakso in stališča o znanju jezika soseda v obmejnih območjih Slovenije na podlagi rezultatov svojih empiričnih raziskav. Pri tem ugotavlja tako jezikovne kompetence kot tudi stališča ljudi na etnično mešanih mejnih območjih do jezika sosedov in njegove rabe.

COBISS.SI-ID: 11251021
2.
Slovenščina v Italiji: Poti do pozicije dodane vrednosti

Prispevek se ukvarja s promocijo slovenskega jezika v Italiji. Na osnovi teorije človeškega kapitala in z združevanjem konceptov, ki izvirajo iz socialnega marketinga in sociolingvistike, identificira tri poti za promocijo manjšinskih jezikov in jih aplicira na primer slovenske jezikovne manjšine v Italiji. Večanje števila govorcev in izboljševanje znanja manjšinskega jezika predstavlja prvo pot. Drugo pot predstavlja promocija rabe manjšinskega jezika. Tretjo pot predstavlja izboljševanje ugleda manjšinskega jezika v okolju.

COBISS.SI-ID: 11233101
3.
Skrite identitete znotraj narodnih skupnosti : primer Slovencev na Koroškem in na Tržaškem

Prispevek se sooča s pojavom skritih identitet pripadnikov dveh nedominantnih narodnih skupnosti v zadnjem poldrugem stoletju: Slovencev na Koroškem in Slovencev na Tržaškem. S primeri ponazori mehanizme kot so ‘mimikrija’, ‘preklapljanje’, ‘passing’ in prihaja do sklepa, da asimilacije, ki se linearno razteza od (enega) začetka do konca, pravzaprav ni. – Prispevek se navezuje na referate in diskusijo v sklopu delavnice (exploratory workshop), ki jo je financirala Europen Science Foundation (ESF); ESF je sofinancirala tudi monografijo, ki je izšla pri mednarodni znanstveni založbi Lit.

COBISS.SI-ID: 11505229
4.
Klubi koroških Slovencev in stiki med koroškimi Slovenci in Slovenskimi politiki v ZDA

Poglavje predstavlja pomen Kluba koroških Slovencev s centralo v Ljubljani in podružnicami po Sloveniji kot posrednika na mnogih področjih družbenega življenja med koroškimi Slovenci in matično Slovenijo in kot dejavnika enotnega slovenskega kulturnega prostora. Posebno pozornost namenja mednarodnim prizadevanjem za boljše uresničevanje človekovih in manjšinskih pravic, ki izvirajo iz 7. člena Avstrijske državne pogodbe in vlogi Slovencev v ZDA pri tem, ki kljub vsem prizadevanjem niso obrodila večjih sadov.

COBISS.SI-ID: 11462477
5.
Strategije za preprečevanje, upravljanje in/ali razreševanje (etičnih) kriz in konfliktov: Primer Balkana

V znanstveni monografiji o aktualnih trendih v analizi in razreševanju konfliktov poglavje analizira koncept in probleme upravljanja različnosti v pluralnih družbah, še posebej v okoljih, ki jih označujejo kot »pokonfliktne«. Na primeru balkanskih držav in ob ugotavljanju vloge mednarodne skupnosti predstavlja problematiko globalnih, sub-regionalnih, nacionalnih in lokalnih strategij za preprečevanje, upravljanje in/ali razreševanje etničnih in drugih kriz in konfliktov ter opredeljuje posamezne – med sabo povezane – faze tega procesa, pa tudi akterje in aktivnosti v okviru posameznih faz.

COBISS.SI-ID: 11127373