P5-0081 — Letno poročilo 2010
1.
"Komaj rojen, že goriš v ognju večera" (Kosovel). Razvojne poteze in učinki množičnih travmatizacij v primorski in koroški spominski literaturi...

Avtorica podaja v svojem prispevku sintetičen prikaz in specifiko razvojnih potez in učinkov množičnih travmatizacij na Primorskem in na Koroškem. V soju pozornosti je zlasti obdobje med 1914 in 1925. Tematiki se približuje na podlagi raznolikega spominskega in avtobiografskega gradiva od zelo znanih do manj znanih literatov in piscev (med njimi S. Kosovel, F. Eller, F. K. Meško, Prežihov Voranc, alpinist K. Jug, karikaturista H. Smrekar in M. Gaspari), ki ga analizira s pomočjo zgodovinskih, nevroznanstvenih in psihoanalitičnih spoznanj.

COBISS.SI-ID: 11631181
2.
Slovensko-hrvaški obmejni prostor : etnične vzporednice med popisi prebivalstva po letu 1991

Delo obravnava etnične procese v prostoru ob celotni slovensko-hrvaški meji, ki ga avtorja v kontinuiteti s predhodnimi raziskavami istega območja opredeljujeta kot regio specialis. Osrednje znanstveno vprašanje raziskave je bilo z aplikacijo inovativne metodologije agregacije podatkov na specifični prostorski ravni usmerjeno v numerične in kartografske komparacije kazalcev samoopredeljevanja po narodnosti in maternem jeziku, zabeleženih po podobmočjih tega prostora v popisih 1991-2001/2002. Pozornost je namenjena oblikovanju narodnih manjšin kot družbenega novuma v obeh državah.

COBISS.SI-ID: 254083584
3.
Človekove in manjšinske pravice, rekonstrukcija in rekonciliacija v procesu graditve držav in narodov na zahodnem Balkanu

Izvirni znanstveni članek, ki je rezultat večletnega mednarodnega raziskovanja, obravnava pomen in vlogo človekovih pravic, pravic in varstva manjšin – zlasti varstva narodnih manjšin, rekonstrukcije (obnove) in rekonciliacije za družbeni in zgodovinski razvoj zahodnega Balkana, posebej še njihovi vlogi v procesih demokratizacije ter graditve držav in narodov oz. nacij v tej regiji. Poleg obravnave teoretskih konceptov in modelov, posebno pozornost namenja procesom v regiji in posameznih državah.

COBISS.SI-ID: 11562317
4.
Socio-etnična segregacija v šolstvu v Sloveniji

Socio-etnična segregacija v šolstvu je v Sloveniji slabo raziskano področje. To poglavje predstavlja kratek pregled etnične strukture Slovenije in glavnih značilnosti slovenskega osnovnošolskega izobraževanja, pa tudi trenutno situacijo glede integracije različnih etničnih skupin v slovenskem izobraževalnem sistemu. Zaradi pomanjkanja podatkov o socio-etnični segregaciji na nacionalni ravni se v poglavju osredotočamo zgolj na eno od osnovnih šol v občini Ljubljana.

COBISS.SI-ID: 11858509
5.
Slovenski jezik v Italiji: poti do položaja z visoko dodano vrednostjo

Prispevek se ukvarja s promocijo slovenskega jezika v Italiji. Na osnovi teorije človeškega kapitala in z združevanjem konceptov, ki izvirajo iz socialnega marketinga in sociolingvistike, identificira tri poti za promocijo manjšinskih jezikov in jih aplicira na primer slovenske jezikovne manjšine v Italiji. Večanje števila govorcev in izboljševanje znanja manjšinskega jezika predstavlja prvo pot. Drugo pot predstavlja promocija rabe manjšinskega jezika. Tretjo pot predstavlja izboljševanje ugleda manjšinskega jezika v okolju.

COBISS.SI-ID: 11233101