Prispevek obravnava različne pojave in oblike represije s strani organov komunističnega Rákosijeva režima (npr. Službe državne varnosti) v obmejnem trikotniku, v Porabju, zlasti po Informbiroju. Ena izmed najučinkovitejših metod za odstranitev za oblast nezaželenih oseb so bile deportacije v zaprta delovna taborišča v pokrajine Hortobágy, Nagykunság in Hajdúság na vzhodu Madžarske. Prisilno delo v taboriščih, policijski nadzor, fizično in psihično maltretiranje taboriščnikov, nečloveški bivalni pogoji sodijo med prisilne ukrepe oblasti. Predstavitev takratnega dogajanja je podkrepljeno z relevantnimi arhivskimi dokumenti in tudi s pričevanji taboriščnikov.
COBISS.SI-ID: 12358221
Članek analizira regionalizem in možnosti za njegovo uvedbo (zlasti v jugovzhodni Evropi) kot možna orodja za uspešno upravljanje različnosti v pluralnih in notranje raznolikih družbah. Pri tem poudarja, da je regionalizem kot specifična oblika teritorialne avtonomije le eden od konceptov in mehanizmov, ki jih je mogoče uporabiti v sozvočju in koordinirano z ostalimi mehanizmi (npr. ne-teritorialne avtonomije). Uspešne strategije upravljanja različnosti ter politike, programi in dejavnosti za njihovo uresničevanje so lahko učinkovito sredstvo za zagotavljanje stabilnosti in okvir za enakopravno sodelovanje in miroljubno sožitje v pluralnih družbah. Avtor v prispevku analizira teritorialne in ne-teritorialne avtonomije, regionalizem in federalizem ter njihovo potencialno uporabno vrednost v jugovzhodni Evropi, kjer bi se lahko uveljavili kot dejavniki in orodja za zagotavljanje miru in stabilnosti v regiji. Ti koncepti in pristopi so še zlasti pomembni v razdeljenih družbah (divided societies), kjer obstaja večja verjetnost zaostrovanja konfliktov. Sklepni del prispevka, zasnovan kot »policy paper« ponuja strateška priporočila na področju upravljanja različnosti za države v regiji, ki so posebej namenjena vladam in akterjem civilne družbe, nakazujejo pa možne korake in aktivnosti, ki lahko prispevajo k promociji in uveljavljanju regionalizma in avtonomij v državah regije ter s tem prispevajo tudi k miru in stabilnosti v regiji in v Evropi.
COBISS.SI-ID: 12434253
Teorije migracij so za potrebe raznih analitskih aspektov pogosto dihotomizirane. Namesto takega dualističnega pogleda članek predlaga celosten pogled na migracije v odvisnosti od geografske strukture tako v izvornih kot v ciljnih območjih. Nekdanja Jugoslavija s svojo množico primerov kaže, da je potrebno na migracije gledati zunaj perspektive notranjih oz. zunanjih migracij. Avtor nadalje zagovarja tezo, da so bila migracijska gibanja prej del bolj ali manj organiziranega sistema, ki je vzpostavljal prostorsko-specifične razmere za ali proti selitvam. V tem smislu predlaga koncept psevdo-prostovoljnih migracij. V zamenjavi perspektive se avtor naslanja na Moonovo teorijo sidrišč. Slednja je bila dopolnjena z upoštevanjem niza spremenljivk in dejavnikov, ki omogočajo njeno aplikacijo tako na ravni mednarodnih kot notranjih migracij.
COBISS.SI-ID: 12439885
Monografija Cazinska buna 1950 – od istine ka pravdi je dopolnjena izdaja prvotne knjige Cazinska buna 1950, objavljene v Sarajevu 1991, ki je sicer že prej doživela dva reprinta (1993, 2012). Nova dodana vrednost razširjene izdaje se nanaša na avtoričin politološko-pravni izdelek Rezolucija o Cazinskoj buni i o osudi odmazde države prema narodu Cazinske krajine i Korduna 1950. godine/Resolucija o Cazinskem uporu leta1950 in o maščevanju države nad ljudstvom Cazinske krajine in Korduna. Resolucija, ki jo je avtorica prvotno pripravila za sprejem na ravni države Bosne in Hercegovine in Republike Hrvaške, je sprejeta do sedaj na ravni Občine Cazin (2011) in na regionalni ravni Unsko-Sanskega kantona (2013), kar je, med drugim, v knjigi predstavljeno. Recenzenta knjige sta bila zgodovinar prof. dr. Drago Roksandić (Zagreb) in literarni zgodovinar dr. Rašid Durić (Starnberg, Nemčija).
COBISS.SI-ID: 12338509
Monografija prinaša vpogled v edinstveno in hkrati v našem prostoru dokaj malo poznano mešanico kulturnih, jezikovnih, etničnih in drugih družbenih posebnosti, ki so prisotne med prebivalci štirih vasi na skrajnem jugu Bele krajine. Ta obmejni prostor se zaradi uskoškega izvora prvotnih prebivalcev v omenjenih ozirih razlikuje od okoliških krajev že stoletja, čeprav položaj ne ostaja statičen. Monografija je rezultat večletnega raziskovanja tega prostora in skuša odgovoriti predvsem na vprašanja, ali je mogoče prebivalstvo teh vasi obravnavati kot artikulirano narodnomanjšinsko skupnost z vsemi značilnostmi, ki so v mednarodni praksi običajno obravnavane kot potreben pogoj za priznanje statusa narodne manjšine, ali si omenjena populacija sploh želi statusa narodne manjšine in ali poseduje ustrezno socialno vitalnost, ki bi ji v primeru priznanja statusa omogočala uresničevanje manjšinskih pravic. Prevod monografije v srbski jezik pomeni širitev rezultatov znanstveno raziskovalnega dela programske skupine INV med širši krog zainteresirane javnosti v mednarodnem prostoru, zlasti na območju nekdanje SFRJ. Po dveh odmevnih predstavitvah publikacije v Beogradu in Nišu smo dobili številne pozitivne odzive na monografijo iz srbskih akademskih krogov in širše strokovne javnosti.
COBISS.SI-ID: 12337997