P5-0126 — Letno poročilo 2012
1.
Velika pričakovanja - LRC kot paradigmatski zasuk

UNESCO in Svet Evrope sta ob petnajstletnici sprejema Konvencije o priznavanju visokošolskih kvalifikacij v evropski regiji skupaj z Univerzo v Toledu pripravili konferenco, namenjeno premisleku učinkov sprejete konvencije. Člana te programske skupine so organizatorji povabili, da pripravi uvodno predavanje (povabljeno plenarno predavanje), v katerem je analiziral okoliščine, ki so pripeljale do sprejema tega mednarodnega dokumenta, uspehe in ovire njene implementacije v nacionalnih visokošolskih sistemih ter odprta teoretična in praktična vprašanja, ki se v zvezi s priznavanjem kvalifikacij odpirajo danes. Uporabljeni so bili lastni rezultati novejših raziskav o reformah visokega šolstva v Evropi po letu 1990. Predavanje bo izšlo v monografiji, ki jo bo izdal Svet Evrope jeseni 2013.

B.04 Vabljeno predavanje

COBISS.SI-ID: 9276745
2.
"Peer review" nacionalne izobraževalne strategije v Srbiji

Skupina srbskih strokovnjakov je od leta 2011 do začetka 2012 pripravljala novo dolgoročno strategijo izobraževanja v Republiki Srbiji. Ministrstvo za izobraževanje Republike Srbije je povabilo več tujih strokovnjakov k recenziji osnutka. Tako je bil tudi član te programske skupine povabljen, da pripravi recenzijo dveh poglavij strategije (Financiranje izobraževanja; Izobraževanje učiteljev). Recenzija temelji na poznavanju stanja v izobraževanju v Republiki Srbiji; predvideno strategijo pa obravnava primerjalno, z ozirom na trende v nekaterih drugih evropskih državah. Pri tem so bili uporabljeni lastni rezultati novejših raziskav o edukacijskih politikah v (post-)tranzicijskih državah ter o novih evropskih trendih na področju sistema izobraževanja učiteljev.

D.06 Zaključno poročilo o tujem/mednarodnem projektu

COBISS.SI-ID: 9157193
3.
Učitelji o vedenjskih značilnostih marginaliziranih skupin učencev

V raziskavi je bil poudarek na učiteljevem videnju obnašanja učencev v razredu (skozi vidik motečega vedenja, učne storilnosti, socialnosti in samopodobe), pri čemer se je upoštevalo, da je to videnje že rezultat transakcij med učiteljem in učencem. Predpostavka raziskovanja je bila, da učitelji prepoznavajo pri tistih skupinah učencev, ki so nasploh v slovenski družbi prepoznane kot manjvredne in marginalizirane, več nesprejemljivih vedenj kot pri populaciji običajnih in bogatih učencev. Ugotovili smo, da med primerjanimi skupinami učencev izkazujejo najmanj zaželeno vedenje romski učenci, nekoliko manj nekonstruktivnih vedenj učitelji zaznavajo pri učencih s posebnimi potrebami in še manj med otroci priseljenci iz bivše Jugoslavije. Otroke revnih staršev učitelji zaznavajo kot povsem neopazne glede motečega vedenja, pa vendar so najmanj socialno vključeni in izkazujejo manj zaželeno vedenje z vidika storilnosti in samopodobe, otroke bogatih staršev pa ravno obratno. Razumevanje učiteljevega videnja učencev je zelo pomembno, saj tako spoznajo svojo vlogo ne le pri zmanjševanju motečega vedenja, temveč tudi pri njegovem ustvarjanju.

D.01 Vodenje/koordiniranje (mednarodnih in domačih) projektov

COBISS.SI-ID: 9518153
4.
Delovanje svetovalne službe

V pričujoči monografiji so predstavljeni rezultati empirične raziskave, ki smo jo izvedli na reprezentativnem vzorcu svetovalnih delavcev, zaposlenih v slovenskih javnih vrtcih, osnovnih in srednjih šolah, s katero smo ugotavljali delovanje svetovalne službe. Ugotavljali smo mnenje svetovalnih delavcev o njihovi začetni izobrazbi, uvajanju svetovalnih delavcev v poklic, sistemu nadaljnjega izobraževanja in usposabljanja, sistemu napredovanja svetovalnih delavcev v strokovne nazive, nalogah svetovalne službe, sodelovanju svetovalnih delavcev z zunanjimi ustanovami, materialnih in delovnih pogojih. Posebno pozornost pa smo namenili trem vsebinskim področjem delovanja svetovalnih delavcev: problematiki zlorabljanja otrok, oblikovanju vzgojnega načrta in delu z otroki s posebnimi potrebami.

D.01 Vodenje/koordiniranje (mednarodnih in domačih) projektov

COBISS.SI-ID: 261833472
5.
Koliko delajo slovenski učitelji

V okviru teoretskega in empiričnega proučevanja sistema obveznega izobraževanja smo pripravili in izvedli empirično raziskavo, v kateri smo ugotavljali, koliko ur dela na teden v povprečju za različne vrste del opravijo učitelji v osnovnih šolah. Raziskava ima pomen za boljše razumevanje in ohranjanje kakovosti dela učiteljev v slovenskih šolah.

D.01 Vodenje/koordiniranje (mednarodnih in domačih) projektov

COBISS.SI-ID: 264013056