P5-0126 — Letno poročilo 2009
1.
KORDEŠ, Urban. How to research experience?

Gre za pregledni znanstveni prispevek, kjer avtor teoretsko kategorizira in fenomenološko umesti fenomenološke raziskovalne pristope. Predstavljeno je raziskovanje izkustva kot ena najpomembnejših usmeritev moderne znanosti.Predstavljeni in opisani sta tudi metodi fenomenološkega dialoga in fenomenološke študije primera – orodji, ki sta bili izboljšani oz. implemenirani pri delu programske skupine. Prispevek je izšel v znanstveni monografiji “Philosophical insights about modern science” pri znani ameriški založbi “Nova Science Publishers”.

COBISS.SI-ID: 8022345
2.
ZGAGA, Pavel. Higher education and citizenship: "the full range of purposes".

Članek obravnava državljansko vzgojo v kontekstu smotrov in vlog visokega šolstva. Na zgodovinskem ozadju 19. in 20. st. so razviti štirje »arhetipski modeli« razumevanja teh smotrov in vlog: napoleonski, humboldtovski, newmanovski in deweyevski. Deweyeva kritika »edukacijske države« iz zgodnjega 20. st. je soočena s kasnejšim upadanjem nacionalne države ter procesom internacionalizacije in globalizacije izobraževanja in izobraževalnih politik.

COBISS.SI-ID: 7919945
3.
ZGAGA, Pavel. Éducation : du cosmopolitisme au globalisme.

Obstoji dolga tradicija prepričanja, da je dobro povezano z znanjem in s prizadevanjem po znanju, t.j. z učenjem. Na tej podlagi so se oblikovala pričakovanja, da edukacija bistveno prispeva k boljšemu svetu. Članek obravnava ta prispevanja z vidika napredujoče internacionalizacije in globalizacije edukacije v sodobnem času.

COBISS.SI-ID: 8150345
4.
Vzgoja nasproti vzgoji in izobraževanju - terminološki problemi in njihove implikacije v praksi.

V slovenskem prostoru se je zaradi kritike ideološkosti vzgoje začelo v 90. letih prejšnjega stoletja uporabljati termin edukacija, ki naj bi nadomestil izraz »vzgoja in izobraževanje«. Ob tem se postavlja vprašanje, ali je vzgoja v celotni zgodovini pedagogike v službi ideologije in ali zamenjava terminov vzgoja in izobraževanje z edukacijo dejansko omogoča »nadideološkost« vzgoje in njeno večjo zavezanost »znanstvenosti«. Prispevek predlaga raziskovanje pomena in dometa izvornih pojmov, ki imajo v slovenskem kulturnem in pedagoškem prostoru že svoje mesto in pomen.

COBISS.SI-ID: 8034633
5.
KOVAČ ŠEBART Mojca in KREK JAnez: Pravičnost v ocenjevanju znanja: mnenja učiteljev in staršev

Mnenja učiteljev in staršev, pridobljena z raziskavo, smo primerjali z nekaterimi ugotovitvami iz empiričnih raziskav v tujini, ki so pokazale, da učenci ocenjevanje, ki ne ocenjuje zgolj izkazanega znanja, ocenjujejo kot nepravično. Rezultati pokažejo, da tako starši kot učitelji podpirajo objektivno in transparentno mrežo ocenjevanja znanja, in opozarjajo, da tudi pri učiteljih in starših prevladujejo pogledi, ki ustrezajo pogledom učencev na pravičnost v ocenjevanju v raziskavah v tujini.

COBISS.SI-ID: 40864354