Doktorska disertacija temelji na analizi vpliva raznovrstnih (pozitivnih in negativnih) dejavnikov na izvajanje politik Evropske unije (EU) na področju enakosti spolov. Gre za mezo raven preučevanja, pri čemer so za preučevanje izvajanja politik EU uporabljeni naslednji teoretski pristopi: a) pristop študij izvajanja od spodaj navzgor, ki obravnava izvajanje javnih politik kot proces politične interakcije med različnimi javnopolitičnimi igralci (Hogwood in Gunn 1994, 207; Ham in Hill 1984, 103); b) pristop študij evropeizacije od zgoraj navzdol, ki obravnava pritisk EU na države članice (npr. Radaelli 2004) in c) pristop novega institucionalizma, ki interpretira institucije zelo na široko in zajema tako ustavno določena pravila in norme delovanja kot kolektivno sprejete simbole (Rosamund 2003, 114). Ker pri izvajanju politik EU sodelujejo različni javnopolitični igralci na različnih ravneh (EU-ravni, nacionalni ravni, subnacionalni – regionalni in/ali lokalni ravni, organizacijski ravni) sta v analizi uporabljena tudi koncepta mnogonivojske vladavine in javnopolitičnih omrežij. Uporabljena sta za razumevanje kompleksnosti izvajalskega procesa, ki poteka na večih ravneh in ki omogoča izmenjavo informacij med različnimi javnopolitičnimi igralci na različne načine – od spodaj navzgor, od zgoraj navzdol, horizontalno in vertikalno (Börzel 1007, Bache 2003).
D.10 Pedagoško delo
COBISS.SI-ID: 262551552Prispevek proučuje politično-administrativne odnose v okviru procesov sprejemanja OMK na nacionalni ravni v Sloveniji. Da bi identificirali domače variacije znotraj političnoadministrativnih odnosov, primerjamo štiri javnopolitična področja. Naše glavne ugotovitve so: 1) medtem ko EU-specializirani uradniki sodelujejo v odločevalskih procesih OMK na EU ravni, politiki doma predstavljajo končne arbitre, ki odločajo o tem, ali postaviti OMK javne politike/ javnopolitične alternative na nacionalni dnevni red; in 2) da javnopolitična področja, ki so manj ideološko-političo obremenjena dopuščajo javnim uslužbencem več prostora za avtonomno iniciativo pri sprejemanju OMK doma.
B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci
COBISS.SI-ID: 31404125European Journal of Political Research je specializirana za članke, ki artikulirajo teoretske in primerjalne poglede v politološki znanosti in je ena izmed vodilnih revij na svojem področju. Specializira se za članke, ki artikulirajo teoretske in primerjalne poglede v politološki znanosti, tako s kvantitativnimi kot kvalitativnimi pristopi. Revija vključuje todi letopis političnih podatkov (Political Data Yearbook), ki je objavljen kot dvojna številka na koncu vsakega letnika.
C.04 Uredništvo mednarodne revije
COBISS.SI-ID: 25431040Monografija tematizira prvih dvajset let delovanja Slovenije kot samostojne in neodvisne države. Temeljni namen dela je opozoriti na dosežke in probleme slovenske države, ki smo jih izkusili skozi zadnji dve desetletji na različnih področjih oziroma znotraj različnih podsistemov. Ob tem velja poudariti, da uredniški zbornik želi skozi avtorsko zastavljena poglavja izpostaviti najbolj določujoče točke in trenutke, ki so na posameznem polju moderne države oziroma njenih podsistemih oblikovali podobo Slovenije doma in v tujini. Osnovni teoretski okvir zbornika predstavlja teorija moderne države in njenega razvoja (glej Piersol, 1996; 2004; Gill, 2003; Nelson, 2006), kar celoten uredniški zbornik povezuje v eno logično in koherentno celoto.
C.02 Uredništvo nacionalne monografije
COBISS.SI-ID: 72598017Letopis političnih podatkov (The European Journal of Political Research Political Data Yearbook) dokumentira volilne rezultate, nacionalne referendume, spremembe vlad in institucionalne reforme v vseh državah članicah EU ter v Avstraliji, v Kanadi, na Islandiji, v Izraelu, na Japonskem, v Novi Zelandiji, na Norveškem, v Švici ter v Združenih državah Amerike. Poleg tega priznani politični izvedenci za posamezno državo nudijo komentar na te dogodke ter na pereča vprašanja, ki so bila med letom v državi najbolj aktualna.
F.30 Strokovna ocena stanja
COBISS.SI-ID: 31768925