Ta članek se osredotoča na učinkovanje političnih faktorjev z EU ravni na funkcionalnost nacionalne koordinacije EU zadev. Zaradi posebnosti postkomunističnih držav članic je analiza dinamike sprememb v nacionalnih sistemih koordinacij podvržena trem faktorjem: a) funkcionalnim pritiskom z EU ravni, b) konsolidaciji nacionalnega strankarskega sistema ter c) tradiciji politično¬upravnih razmerij. Svetovna ekonomska in finančna kriza se pojavlja kot četrti faktor, ki ima precejšen vpliv na prve tri skozi naraščajočo "neformalno medvladnost", kar prispeva k politizaciji EU zadev. Primer Slovenije opozarja na naraščajočo, čeprav selektivno, politizacijo EU zadev zaradi obojih - nacionalnih dejavnikov in dejavnikov EU ravni.
COBISS.SI-ID: 32114781
Kljub temu, da je koncept trajnostnega razvoja nastal v mednarodnih forumih in je promoviran predvsem s strani mednarodnih / nadnacionalnih organizacij in društev, je koncept, ki ga predvsem določa lokalna raven. Prednost lokalne ravni v smislu uvajanja načela trajnosti je odkrito določeno z Agendo 21, s čimer se zagotavlja spodbudo za lokalne trajnostne razvojne strategije - Lokalne agende 21. Te skupnosti specifične, dolgoročne vizije trajnostnega sobivanja služijo kot pomembno strateško orodje za premagovanje izzivov, s katerimi se lahko soočijo skupnosti v prihodnosti, medtem ko ohranjajo splošno idejo o prihodnosti. Kot primarni standardizirani artefakti, lokalne strategije trajnostnega razvoja predstavljajo odličen vpogled v sposobnosti posamezne skupnosti za doseganje trajnostne prihodnosti in obravnavo možnih izzivov. V tem prispevku smo analizirali štiri take vizije trajnostne prihodnosti na primeru dveh mest in dveh manjših slovenskih občin, da bi preučili njihove zmogljivosti za razvoj v trajnostne skupnosti. Temelječ na delu George in Kirkpatrick (2006) za ocenjevanje strategij trajnostnega razvoja smo prepoznali uporabne in problematične vidike dokumentov, ki sta jih pripravila oba mesta in obe mestni občini. Analiza je pokazala, da je obdobje tranzicije v Sloveniji zapustilo pomemben vpliv na razvojno načrtovanje in njegove posledice še niso bile v celoti odpravljene.
COBISS.SI-ID: 4731179
Podrobna analiza strankarske organiziranosti, strankarskega financiranja in volilnega obnašanja v parlamentu v Sloveniji kaže na delno kartelizacijo slovenskih strank. V skladu s konceptom/tezo o kartelnih strankah so stranke v Sloveniji močno odvisne od države pri njihovem financiranju. Nekatera dejstva kažejo na to, da so stranke uporabile državne vire za omejitev tekmovanja. Vseeno pa obstaja manj dejstev o kartelizaciji strank v smislu strankarske organiziranosti. To nakazuje, da kartelizacijo političnih strank v Sloveniji bolj spodbuja strankarski sistem kot celota, kot pa obnašanje posameznih političnih strank.
COBISS.SI-ID: 30824285
Članek predstavlja analizo determinant uspeha tranzicij v demokracijo, ki temelji na kvalitativni primerjalni analizi Poljske, Češke, Slovaške, Madžarske, Hrvaške, BiH, Srbije, Črne gore in Makedonije ter na hierarhičnem grozdenju. Ključno ugotovitev predstavlja dejstvo, da je moč ugotoviti konfiguracijo nekaterih ključnih faktorjev, ki skupinsko določajo ali kontinuirano ali prekinjeno tranzicijo v demokracijo.
COBISS.SI-ID: 28574813
Knjiga analizira zgodovino procesov slovenske transformacije od socialističnega samoupravnega politično¬ekonomskega sistema do kapitalističnega in demokratično reguliranega v trg usmerjenega sistema. Delo razkriva ekonomski razvoj Slovenije v času njene transformacije, pri čemer je izpostavljena transformacija institucij skozi razvoj korporativizma. Politična in ekonomska integracije Slovenije v evropske integracije je prav tako izpostavljena, pri čemer je vzeta pod drobnogled predvsem postopna strategija javnopolitičnih ukrepov za transormacijo ekonomskega sistema.
COBISS.SI-ID: 29558877