Članek predstavlja analizo determinant uspeha tranzicij v demokracijo, ki temelji na kvalitativni primerjalni analizi Poljske, Češke, Slovaške, Madžarske, Hrvaške, BiH, Srbije, Črne gore in Makedonije ter na hierarhičnem grozdenju. Ključno ugotovitev predstavlja dejstvo, da je moč ugotoviti konfiguracijo nekaterih ključnih faktorjev, ki skupinsko določajo ali kontinuirano ali prekinjeno tranzicijo v demokracijo.
COBISS.SI-ID: 28574813
Avtorja v članku proučujeta vpliv članstva v Evropski uniji na strankarsko politiko v Sloveniji. Čeprav se avtorja primarno osredotočita na prva štiri leta članstva v EU, hkrati izpostavita primerjave in razlike s pristopnim obdobjem. Do leta 2004 je EU imela zgolj postransko vlogo v strankarski politiki v Sloveniji. Evropske tematike so v bistvu imele poseben pomen za nacionalno politiko in le postranskega za strankarsko politiko. Izvedena analiza je pokazala, da je vpliv EU na strankarsko politiko povezan predvsem z dvema dejavnikoma – vladnim položajem stranke in njeno zastopanostjo v EP.
COBISS.SI-ID: 28962909
Avtor kot eno temeljnih alternativ izpostavlja koncept mnogovrstnega državljanstva, ki pa v svoji večplastni formulaciji ni ekskluzivno vezan na eno izmed ravni s suverenimi močmi ter tako tudi ne predstavlja substitutivnih nevarnosti, temveč prej komplementarne oziroma suplementarne prednosti. Na ta način omenjeno formulacijo predstavi kot uporaben okvir, ki konceptualno presega domet nacionalne države, hkrati pa le-te vendarle eksplicitno ne negira. Avtor tudi poskuša demistificirati prevlado retorike pravic v tradicijah državljanstva, ki je posledica procesov, povezanih z liberalizmom.
COBISS.SI-ID: 249063168
Knjiga natančno analizira politično-ekonomska razmerja pred osamosvojitvijo. Analizira tudi slovenski interes za vključitev v EU in težavne prilagoditve kot njeno posledico. Knjiga se fokusira tudi na politiko dela in zaposlovanja, denarno in fiskalno politiko ter njihovo prilagoditev na članstvo v EU. Zaokrožujoč bogastvo informacij in kritične analize knjiga predstavlja obvezen pripomoček slehernemu političnemu ekonomistu v Sloveniji.
COBISS.SI-ID: 244269568
V obravnavi koalicij avtor presega klasični institucionalni pristop, ki predpostavlja formalne razlike med vejami oblasti in se bolj osredotoči na dinamično razmerje med vlado in nacionalnim parlamentom. Koalicijsko obnašanje slovenskih političnih strank obravnava primerjalno z obnašanjem političnih strank v državah srednje Evrope. Ugotavlja ali in koliko se koalicijsko obnašanje strank v teh državah razlikuje in ali je oblikovanje koalicij v post-socialističnih državah vzhodne srednje Evrope postalo podobno oblikovanju koalicij v državah z daljšo demokratično tradicijo.
COBISS.SI-ID: 247736832