Odprta metoda koordinacije (OMK) nosi velik potencial za izboljšanje različnih (kvalitativnih in kvantitativnih) vidikov izobraževalnih politik v državah članicah Evropske unije. Zaradi mehke/nezavezujočege narave vplivanja na javne politike je še posebej zanimivo raziskati v kolikšni meri je njen potencial izrabljen v državah članicah in kateri dejavniki določajo ali države članice dejansko dosegajo cilje Lisbonske strategije. Zavedajoč se pomanjkanja empiričnih dokazov o vplivu OMK na nacionalne izobraževalne politike in upoštevajoč teoretske predpostavke mehkih oblik vladavine, procesov evropeizacije in javnopolitičnega učeja, članek identificira potencial OMK in analizira njene (možne) vplive na izobraževalne politike v Sloveniji. Tu se članek omeji na politiko vseživljenjskega učenja in poskuša v tem pogledu odkriti izkoriščenost potenciala OMK-ja v Sloveniji. Ugotovitve članka so, da kljub relativno dobrim rezultatom, izkazanim v nacionalnih/EU poročilih o napredku, potencial OMK-ja ni bil izkoriščen v celoti. Avtorja v članku razlagata, da so dobri kvantitativni rezultati dosegljivi ne da bi bili pri tem upoštevani kvalitativni cilji povezani z dobrim vladanjem in upravljanjem (good governance). Za izrabo celotnega potenciala bi bilo potrebno več znanja o OMK v Sloveniji.
COBISS.SI-ID: 30584925
Podrobna analiza strankarske organiziranosti, strankarskega financiranja in volilnega obnašanja v parlamentu v Sloveniji kaže na delno kartelizacijo slovenskih strank. V skladu s konceptom/tezo o kartelnih strankah so stranke v Sloveniji močno odvisne od države pri njihovem financiranju. Nekatera dejstva kažejo na to, da so stranke uporabile državne vire za omejitev tekmovanja. Vseeno pa obstaja manj dejstev o kartelizaciji strank v smislu strankarske organiziranosti. To nakazuje, da kartelizacijo političnih strank v Sloveniji bolj spodbuja strankarski sistem kot celota, kot pa obnašanje posameznih političnih strank.
COBISS.SI-ID: 30824285
Namen te knjige je ponuditi orodja za celovitejše razumevanje ne le politične ekonomije energetike, temveč tudi vsakdanjega življenja, dela in prostega časa, plačnega sistema in cen, nezaposlenosti in potrošnje. Knjiga želi pomagati bralcu, da bi videl preko stališč vlad, organiziranih ekonomskih interesov in desno usmerjenih javnopolitičnih inštitucij, ki podpirajo zmanjševanje zavarovanj za nezaposlenost, privatizacijo šolstva in zmanjševanje davkov za bogate.
COBISS.SI-ID: 30259549