P6-0094 — Zaključno poročilo
1.
Nekotorye zamečanija k interpretacii slavjanskogo jazyka v Moskovskoj Rusi i na terrororii Slovenii v XVI v./Nekaj pripomb k interpretaciji slovanskega jezika v moskovski Rusiji in na ozemlju Slovenije v 16. stoletju

Študija je sintetična obravnava avtoričinih spoznanj, do katerih so pripeljale primerjalne raziskave slovenskega in ruskega prostora 16. stoletja. Razlike med pravoslavnimi in katoliškoprotestantskimi razumevanji sveta so sicer bile velike, vendar so si nova pojmovanja, povezana z duhom renesanse, v obeh kulturnocivilizacijskih krogih utirale pot v slovstveno prakso.

F.02 Pridobitev novih znanstvenih spoznanj

COBISS.SI-ID: 35238189
2.
Fin de siècle po slovensko

Predavanje na mednarodni konferenci je obravnavalo umetnost "konca stoletja" v glasbi in literaturi; kot takšno je sklepa vrsto avtorjevih študij o tem obdobju. Visoka kulturna raven t. i. province v habsburško monarhiji je bila izraz posebne oblike emancipacije v Srednji Evropi; tekmovalnost med posameznimi narodi je pred 1. svetovno vojno višala splošno civilizacijsko raven.

B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci

COBISS.SI-ID: 33858605
3.
Eliminacionizem in emancipacija

Zbornik kot prvi tematizira razmerje med emancipacijo in eliminacionizmom (na primerih iz Srednje in Vzhodne Evrope) v času od z ačetka zgodnje modernizacije do 2. polovice 20. stoletja. Emancipacijska gibanja so z usmerjenostjo k le posameznim skupinam prebivalstva kljub svojim načelom delovala izključevalno. To je bilo značilno tudi za tista, katerih ideologije so se sklicevala na univerzalistična načela. Eliminacionizem se je posebej močno kazal v razmerju do ekonomsko šibkih plasti prebivalstva (služkinje, revni otroci).

C.01 Uredništvo tujega/mednarodnega zbornika/knjige 

COBISS.SI-ID: 265360896
4.
Kulturna podoba JV Prekmurja v 17. in 18. stoletju

Disertacija obravnava doslej še neobdelano kulturnozgodovinsko problematiko. Pripadnost dela Prekmurja Zagrebški škofiji je ustvarila posebne razmere, ki so vplivale na kulturo Slovencev v deželah krone sv. Štefana. Mentorstvo je bilo zaradi pisane jezikovne podobe Prekmurja in središč, ki so vplivala nanj, še posebej zahtevno.

D.09 Mentorstvo doktorandom

COBISS.SI-ID: 3195899
5.
"Kaj pa ti počenjaš, ljuba mi ženica? ... Ako čuvaš v sebi novo bitje, misli da je v njem najina prihodnost."

Študija tematizira poglede na družinsko življenje in vlogo materinstva v njem v začektu 20. stoletja. Družina, ki je bila tedaj ekonomska enota, je imela velik pomen ne samo v intimni sferi, marveč tudi v javni; pojmovala se je tudi kot ključen dejavnik v prizadevanjih za ohranitev narodne identitete.

B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci

COBISS.SI-ID: 34758701