P6-0094 — Letno poročilo 2012
1.
Nekotorye zamečanija k interpretacii slavjanskogo jazyka v Moskovskoj Rusi i na terrororii Slovenii v XVI v./Nekaj pripomb k interpretaciji slovanskega jezika v moskovski Rusiji in na ozemlju Slovenije v 16. stoletju

Študija je sintetična obravnava avtoričinih spoznanj, do katerih so pripeljale primerjalne raziskave slovenskega in ruskega prostora 16. stoletja. Razlike med pravoslavnimi in katoliško-protestantskimi razumevanji sveta so sicer bile velike, vendar so si nova pojmovanja, povezana z duhom renesanse, v obeh kulturno-civilizacijskih krogih utirale pot v slovstveno prakso.

F.02 Pridobitev novih znanstvenih spoznanj

COBISS.SI-ID: 35238189
2.
Fin de siècle po slovensko

Predavanje na mednarodni konferenci je obravnavalo umetnost "konca stoletja" v glasbi in literaturi; kot takšno je sklepa vrsto avtorjevih študij o tem obdobju. Visoka kulturna raven t. i. province v habsburško monarhiji je bila izraz posebne oblike emancipacije v Srednji Evropi; tekmovalnost med posameznimi narodi je pred 1. svetovno vojno višala splošno civilizacijsko raven.

F.18 Posredovanje novih znanj neposrednim uporabnikom (seminarji, forumi, konference)

COBISS.SI-ID: 33858605
3.
Igor Grdina, predavanja na Univerzi v Novi Gorici: predmeti - 1. Kulturna zgodovina slovenskega prostora, 2. Kultura fevdalne družbe in 3. Evropa v obdobju revolucij

Gre za tri nosilne predmete študija kulturne zgodovine na Univerzi v Novi Gorici. Pri obravnava predvsem vprašanja nastanka naroda, življenja v predmoderni dobi ter modernizacijske procese, drugi podaja pregled zgodovine Evrope v srednjem veku ter 16. in 17. stoletju, tretji pa v primerjalni perspektivi predstavlja francosko (1789-1815), rusko (1905, 1917-1921) in nemško (1918-1919) revolucijo.

D.10 Pedagoško delo

4.
Stane Granda, predavanja na Univerzi v Novi Gorici: predmeta 1. Pravna zgodovina in 2. Agrarna zgodovina

Gre za dva nosilna predmeta študija kulturne zgodovine na Univerzi v Novi Gorici. Prvi obravnava različne pravne sisteme, s katerimi so se srečevali Slovenci, od začetkov do danes, drugi pa v okviru paradigme gospodarske zgodovine opozarja na stalnice in prelome v agrarnem gospodarstvu.

D.10 Pedagoško delo

5.
Petra Testen, vaje na Univerzi v Novi Gorici: predmet Evropa v obdobju revolucij

Vaje pri predmetu Evropa v obdobju revolucij slušatelje na Univerzi v Novi Gorici seznanjajo z raziskovalnimi postopki socialne zgodovine ter z metodami in tehnikami intervjuja. Prav tako jih uvajajo v metodologijo oralne zgodovine.

D.10 Pedagoško delo