P6-0111 — Zaključno poročilo
1.
Kam bi s to folkloro? / What to do with folklore? Mednarodni interdisciplinarni simpozij / International interdisciplinary Symposium, Ljubljana, 24.-29.9. 2009

Glasbenonarodopisni inštitut ZRC SAZU je z organizacijo simpozija v Slovenijo pripeljal ugledne tuje znanstvenike in strokovnjake, ki se ukvarjajo s folkloro, ter s tem aktualiziral sodobne slovenske raziskave v mednarodnem prostoru, hkrati pa slovenski strokovni in širši javnosti omogočiti neposreden stik s tujimi sodobnimi raziskavami. Predstavljenih je bilo 60 prispevkov, razvrščenih v tri vsebinske sklope: Folklora v zarisovanju in prestopanju meja; Tradicionalno v sodobnosti in Ljudsko in umetno ter posebni panel Kulturna animalistika.

B.01 Organizator znanstvenega srečanja

COBISS.SI-ID: 30480429
2.
Mednarodna komisija za raziskovanje balad/Kommission für Volksdichtung (International Ballad Commission; Freiburg); SIEF – Societe Internationale d'Ethnologie et de Folklore (International Association of Ethnology and Folklore; Amsterdam). Marjetka Golež Kaučič je podpredsednica KfV od leta 2003 ter bila članica izvršnega odbora (predsedstva) SIEF od leta 2004 do 2011.

Marjetka Golež Kaučič je podpredsednica KfV od leta 2003 ter članica izvršnega odbora (predsedstva) SIEF od leta 2004. Učinki podpredsedništva so zelo vidni, naše balade poznajo evropski in ameriški raziskovalci, prav tako poznajo naše teoretsko delo. Članstvo v upravnem odboru SIEF pa je še posebno pomembno, ker je edina predstavnica t. i. vzhodne Evrope in vpliva na strukturo in delovanje organizacije, neposreden učinek pa je, da je leta 2008 vodila sekcijo na temo Ali poznamo evropsko dediščino ljudskih pesmi, ki je bil na svetovnem kongresu v Derryju na Severnem Irskem., leta 2011 panel o živalih v Lizboni.

D.03 Članstvo v tujih/mednarodnih odborih/komitejih

COBISS.SI-ID: 33812781
3.
Glasba in kulturni spomin v Evropi po letu 1989

Inštitut je v sodelovanju z Interdisciplinarno sekcijo ZRC SAZU gostil letno mednarodno znanstveno srečanje etnomuzikologov The XXVIII European Seminar in Ethnomusicology (ESEM), ki je potekalo v Ljubljani od 19. do 23. 9 2012. Tema Nacionalna preteklost v glasbi/Nacionalna glasbena preteklost je bila obravnavana z dveh različnih vidikov: raziskovanje načinov kako se sodobne glasbene prakse naslanjajo na pretekle dogodke, ter obravnava strategij, s katerimi sedanjost glasbo iz preteklosti preoblikuje in ponovno osmišlja. Simpozij je odmeval v mednarodnih znanstvenih krogih in medijih, njegovi prispevki pa bodo objavljeni v več mednarodnih znanstvenih publikacijah.

B.01 Organizator znanstvenega srečanja

COBISS.SI-ID: 263157248
4.
Gremo na veselico, gremo plesat

Prispevek obravnava prireditve, ki imajo korenine v ljudsko-plesni tradiciji, a so se v sodobnosti soočile z vplivi množične in popularne kulture in postale sodoben plesni fenomen, vpet v globalizacijo, komercializacijo in unifikacijo. Poleg tega odgovarja na vprašanje, kakšen vpliv imajo tovrstni plesni dogodek na življenje posameznika in celotne skupnosti.

B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci

COBISS.SI-ID: 34796589
5.
Ujeti v folkloro? : raziskave glasbene in plesne tradicije in njihovih sodobnih transformacij

Tematsko zaokrožena publikacija s provokativnim naslovom Ujeti v folkloro? obravnava vprašanja, ali so izbrani glasbeni pojavi fosilizirana oblika tradicije, folklore in folklorizma ter kot taki ujeti v muzejsko podobo in izolirani od siceršnjega kulturnega dogajanja ali gre za aktivna dogajanja, spreminjanja in prilagajanja znotraj sodobne družbe. Osnovni namen publikacije je predstaviti sodobnost, odprtost in raznolikost pogledov na folkloro ter vzpostaviti vez med (preteklimi in sodobnimi) folklornimi pojavi, raziskovalci in njihovimi vejami znanosti.

C.01 Uredništvo tujega/mednarodnega zbornika/knjige 

COBISS.SI-ID: 35680301