P6-0111 — Letno poročilo 2009
1.
GOLEŽ KAUČIČ, Marjetka. Slovenska ljudska kultura med nacionalno identiteto in evropskimi integracijskimi procesi.

Prispevek poskuša odpreti nove perspektive raziskav slovenske ljudske duhovne kulture (s fokusom na pesemskem izročilu in komparativno še na literaturi) v evropskem kontekstu. Članek, temelječ na primerjalnih folklorističnih in literarnovednih raziskavah, poskuša interpretirati nove kulturne dinamike v slovenski ljudski kulturi v luči različnih konceptov in teoretskih diskurzov kot so arhetipi, kultura in globalizacija, kolektivni kulturni spomin, identiteta in intertekstualnost.

COBISS.SI-ID: 30236461
2.
KLOBČAR, Marija. Božične pesmi in konstrukcija identitet.

Izhodiščno vprašanje – »Ali obstaja evropska dediščina pesmi ali evropska dediščina v pesmih« ni le vprašanje Evrope, dediščine in pesmi: vodi k globljemu razmisleku o identiteti, ki presega nacionalne okvire. Ali lahko Evropo razumemo kot posebni kulturni prostor, ki se odraža tudi v pesmih ali z njimi, ali je to le nova umišljena skupnost?

COBISS.SI-ID: 30410541
3.
ŠIVIC, Urša. Dalmatinsko klapsko pjevanje u Sloveniji

Članek ugotavlja motive in vzroke za nastanek t. i. teh skupin, njihove emotivne konotacije, odnos glasbenikov do repertoarja in glasbe ter odnos do strukturnih parametrov glasbe, ki jo izvajajo. Upoštevani so tudi razlogi za popularnost te dalmatinskega klapskega petja v Sloveniji, predvsem z argumenti nostalgije in načini, kako slovenski pevci evocirajo stereotipe in idealizirajo geografsko in kulturno oddaljen in istočasno poznan dalmatinski prostor.

COBISS.SI-ID: 30783277
4.
KUNEJ, Drago. Fonografski posnetki slovenskih ljudskih pesmi iz Bele krajine v SEM : rezultat lastnih snemanj ali pridobljeno gradivo OSNP?

V prispevku so predstavljene okoliščine nastanka zgodnjih posnetkov slovenskih ljudskih pesmi, kdaj in kako so ti posnetki prišli v Etnografski muzej ter komu so jih kasneje izročili. Ohranjeni arhivski dokumenti kažejo, da sodelavci muzeja niso nikoli snemali s fonografom, čeprav so bili v muzeju nekaj časa tudi voščeni valji s posnetki ljudskih pesmi.

COBISS.SI-ID: 1245062
5.
KOVAČIČ, Mojca. Pritrkavanje : nacionalna posebnost ali umišljena tradicija?

Pritrkavanje je že nekaj časa tako v znanosti kot širši javnosti opredeljeno kot slovenska posebnost, ki ji ni para zunaj naših etničnih meja. V pripevku so obravnavana izhodišča za nastanek umišljenosti nekaterih aspektov pritrkovalske prakse v slovenskem prostor, opozarja na obstoj pritrkavanja v drugih evropskih državah ter na podlagi lastne terenske izkušnje podrobneje predstavlja sorodno prakso pritrkavanja v Nemčiji.

COBISS.SI-ID: 30384941