Slovenska literatura v Avstriji se je od nekdaj nahajala na napetem stičišču regionalnih in nacionalnih tradicij, zgodovinskih in modernih, kulturnih in narodnih identitet. Primer take dvojezične literature predstavlja roman Maje Haderlap Angel pozabe. To je delo slovenske avtorice, ki je pisala poezijo v slovenščini, medtem ko je svoje prozno delo objavila v nemščini, ki ni njen materni jezik, temveč jezik njenega socialnega okolja in izobraževanja.
COBISS.SI-ID: 19698696
Esej se je pri Slovencih pojavil sorazmerno pozno, šele na začetku 20. stoletja. Že na samem začetku so se 1) pojavili zelo nadarjeni pisci, npr. Izidor Cankar in Ivan Prijatelj in 2) esejistika je vzpodbudila veliko ustvarjalnih potencialov in se je hitro razvila v prepoznavno zvrst miselne proze. Monografija obravnava celo vrsto slovenskih esejistov, ki so po svoji duhovni podobi različni, ločijo pa se tudi po nazorski pripadnosti in interesih.
COBISS.SI-ID: 253784320
Ekokritika se je kot posebna disciplina literarne vede uveljavila v devetdesetih letih prejšnjega stoletja najprej v anglo-ameriškem prostoru in nato razširila po evropskih ter azijskih državah. Po začetni omejenosti na preučevanje podob in posameznih žanrov narave je v svoje raziskovalno področje vključila različne teoretske koncepte narave, odnose med kulturo in naravo ter človekom in okoljem oziroma književnost v celoti ter pomembno prispevala k spoznanju, da je človek določen ne le z družbenimi razmerji, marveč v enaki meri tudi z naravnim okoljem. Prispevek se osredinja na razvoj ekokritike, njena predmetna področja, vprašanja v zvezi z ekološko funkcijo književnosti in na posamezne prvine ekokrotoške analize književnega besedila.
COBISS.SI-ID: 19293960
Slovenska literarna zgodovina delo Marjana Tomšiča po formalnih in duhovnih značilnostih njegove proze uvršča k slovenski varianti magičnega realizma ali vsaj v njegovo bližino. Vendar je treba poudariti, da se je avtor od te literarnozgodovinsko oznake odmaknil s pripovedmi aleksandrinskega ciklusa od te oznake odmaknil. Ključni socialni, nacionalni in moralni zagoni v zbirki novel Južni veter in v romanu Grenko morje namreč preraščajo pogansko ter krščansko mitologijo, poudarjeno zanimanje za skrivnostno, bližino s pravljičnim in ta dela uvrščajo v območje nove oblike realizma, kjer ni več prostora za plodno sintezo magičnih prvin z realističnimi.
COBISS.SI-ID: 19718408
Članek prikazuje dvojnični razvoj slovenskega jezika v alpskem in panonskem prostoru - vse do sredine 19. stoletja sta obstajali osrednje- in vzhodnoslovenska knjižna norma, v slednji pa je potrebno ločiti še med prekmursko in vzhodnoštajersko različico.
COBISS.SI-ID: 18683656