Esej se je pri Slovencih pojavil sorazmerno pozno, šele na začetku 20. stoletja. Že na samem začetku so se 1. pojavili zelo nadarjeni pisci, npr. Izidor Cankar in Ivan Prijatelj in 2.esejistika je vzpodbudila veliko ustvarjalnih potencialov in se je hitro razvila v prepoznavno zvrst miselne proze. Monografija obravnava celo vrsto slovenskih esejistov, ki so po svoji duhovni podobi različni, ločijo pa se tudi po nazorski pripadnosti in interesih.
COBISS.SI-ID: 253784320
Monografija želi predstaviti, kako so se zgodili premiki iz esteticističnih smeri in stilov slovenske moderne v ekspresionizem. Izbrani avtorski opusi (Cankar, Majcen, Velikonja, Dornik) nas prepričujejo, da je bilo leto 1914 za mladi rod pisateljev glavni temporalni vozel za tematsko-stilne spremembe v njihovem literarnem ustvarjanju. Ob omenjenih pisateljih je v monografiji z vidika stilnih značilnosti predstavljena tudi kratka proza Podbevška, Meliharja, Vidmarja, Š. Ravnikar, Fabjančiča, Cerkvenika, M. Kmet in Čeboklija.
COBISS.SI-ID: 65327105
Monografija osvetljuje tvorbo slovenskega besedja z dveh zornih kotov, tj. s slovarskega in z besedilnega, ter pri tem upošteva še časovni vidik. Prvi sklop druži opazovanje obrazilne dinamike skupin tvorjenk v treh slovarskih virih. V drugem so predstavljene kvantitativne in kvalitativne lastnosti tvorjenk, tretji in četrti sklop pa povezuje besedilo, v katerem so tvorjenke opazovane z vidika njihove oblike v sodobnih vrstah besedil.
COBISS.SI-ID: 65867265
V razpravi so predstavljene podobe tujosti v delih izbranih sodobnih slovenskih prozaistk, to je v kratki prozi Maruše Krese, Erice Johnson Debeljak in Suzane Tratnik. Razprava obravnava podobe tujosti, ki so se izoblikovale v bolečem razmerju med domovino in tujino, ter različne oblike eksistencialne tujosti avtoric/prvoosebnih pripovedovalk v sodbnem svetu.
COBISS.SI-ID: 17983496
Razprava obravnava slovensko kratko potopisno pripoved, ki je izhajala v zadnjem desetletju, in sicer naslednjih avtorjev/-ic: Sonje Porle Barva sladke čokolade, 1998, Pavleta Raka Zlati ptič na kobrini glavi, 2002, Ervina Hladnika Milharčiča Pot na Orient, 2009 in Evalda Flisarja Zgodbe s poti, 2000. Obravnavane kratke potopisne pripovedi se povezujejo v širše diskurzivne kontekste sodobne družbe in se prepletajo s kulturnimi, postkolonialnimi in globalnimi ekološkimi vprašanji.
COBISS.SI-ID: 17991944