Slovenski jezik v stiku evropskega podonavskega in alpskega prostora je temeljni raziskovalni projekt na mariborski slovenistiki, ki raziskuje rabo in položaj slovenščine v evropskem prostoru med podonavjem in alpsko-jadranskim prostorom, tj. v matičnem slovenskem prostoru in njegovih stikih z obmejnimi jezikovnimi prostori. Od rezultatov raziskave pričakujemo nova spoznanja o procesih, ki jih sprožajo jezikovni stiki, o družbenih in kulturnih vplivih, ki v veliki meri določajo jezikovno rabo, o aktualnem stanju in možnem razvoju slovenskega jezika v prihodnje, vse to pa bo prispevalo k razvoju slovenistike v domačem in mednarodnem prostoru.
COBISS.SI-ID: 18669832
Slovenistične znanstvene raziskave na Oddelku za slovanske jezike in književnosti Filozofske fakultete Univerze v Mariboru potekajo na področju literarne zgodovine, literarne teorije, primerjalne književnosti, mladinske književnosti in književne didaktike. Pisati o dosežkih literarnih zgodovinarjev na Oddelku za slovanske jezike in književnosti Filozofske fakultete Univerze v Mariboru je zelo zahtevna naloga, saj gre za raziskovalce in raziskovalke z zelo obsežnimi bibliografijami. Delo prav vseh razodeva novosti na področju literarnovednega raziskovanja, in to v tej meri, da lahko na osnovi njihovega znanstvenega dela zelo dopolnimo in celo prevrednotimo poznavanje slovenske literarne zgodovine. V pričujočem prispevku bom poskušala predstaviti njihova temeljna raziskovalna področja in znanstvene rezultate, objavljene predvsem v monografijah. Samoumevno pa je, da moram celo množico njihovih znanstvenih člankov, ki so doslej izhajali tako doma kot tudi v tujini, na tem mestu v glavnem žal izpustiti.
COBISS.SI-ID: 18669064
Članek prikazuje dvojnični razvoj slovenskega jezika v alpskem in panonskem prostoru - vse do sredine 19. stoletja sta obstajali osrednje- in vzhodnoslovenska knjižna norma, v slednji pa je potrebno ločiti še med prekmursko in vzhodnoštajersko različico.
COBISS.SI-ID: 18683656