P6-0187 — Letno poročilo 2009
1.
HUDALES, Jože. Bolnišnica Topolšica : 90 let.

Monografija je nastala ob 90-letnici bolnišnice Topolšici, vendar obravnava tudi začetke zdravstvene kulture na tem prostoru, ki segajo daleč nazaj v predkrščanske čase. To se je ob koncu 19. stoletja najprej preobrazilo v slovito mondeno zdravilišče avstroogrskih meščanskih elit, že leta 1919 pa v največje in najsodobnejše jugoslovansko zdravilišče za tuberkulozne bolnike (do 1970). Glavni fokus monografije pa je usmerjen na medicinsko antropološka vprašanja, povezana s tuberkulozo kot »kugo 19. in 20. stoletja«.

COBISS.SI-ID: 248374784
2.
JEZERNIK, Božidar (ur.). Kulturna dediščina in identiteta.

Zamišljena preteklost je imela pomembno vlogo pri oblikovanju nacionalnih identitet, saj je pripadnost določeni skupnosti praviloma definirana kot skupno posedovanje določene dediščine. Dediščina je postala predmet tekmovanja, pogajanja in konflikta, različne družbene skupine so tako ohranjale in/ali pozabljale vsaka svojo dediščino, različna obdobja so prepoznavala različne elemente dediščine kot pomembne. V razvoju družbenih skupnosti je dediščina tako delovala kot »cokla zapuščine« ali kot »gonilna sila«.

COBISS.SI-ID: 40770914
3.
ŠMITEK, Zmago, and Aneta SVETIEVA (eds.). Macedonian Lifeworlds: From Mythic Landscape to the State.

Etnološki in antropološki pogled na kulturo Makedoncev v mestnem okolju in na podeželju z zornega kota desetih avtorjev iz Slovenije in Makedonije.

COBISS.SI-ID: 36574306
4.
RAMŠAK, Mojca. On tragic contemporary honour cultures.

Članek obravnava koncepta časti in sramote, ki nista statična, saj se razlikujeta tako družbeno kot zgodovinsko. Združuje ju dejstvo, da se ne navezujeta zgolj na (ne)pravilno obnašanje, pač pa tudi na družbeno in ekonomsko ozadje. Moralni, družbeni in ekonomski statusi se prekrivajo in povezujejo v kompleksnih pojavih. Za razumevanje relevantnosti konceptov časti in sramote v sodobni družbi in njunih specifičnih pojavnih oblik, je potrebno poznati kulturo.

COBISS.SI-ID: 1443725
5.
BASKAR, Bojan. "The most beautiful part of Italy" : memoires of fascist empire-building in the Adriatic.

Članek obravnava italijanske, slovenske in hrvaške kolektivne spomine na medvojno in povojno nasilje na vzhodnojadranski obali (zlasti na fojbe in begunstvo) kot mešanico heteroklitnih učinkov spodletele izgradnje italijanskega jadranskega imperija in v perspektivi prihodnjega 'skupnega spomina'.

COBISS.SI-ID: 40060770