P6-0265 — Zaključno poročilo
1.
Diasporična subjektivnost in kulturno posredovanje v sodobnih postkolonialnih književnostih

V ZDA je izšla monografija o diasporični subjektivnosti in kulturnem posredovanju v sodobnih postkolonialnih književnostih, ki jo je uredil in zanjo napisal obsežno uvodno študijo Igor Maver. Maver je tudi avtor članka, ki prinaša nove poglede na sodobno diasporično transnacionalnost ter čezmejono ustvarjalnost v okviru severnoameriške celine s posebnim ozirom na Kanado. Monografija se posveča sodobni diasporični literaturi in obravnava vprašanje kulturne identitete ter subjektivitete v Kanadi in poudarja nujnost reevaluacije anglofonega literarnega kanona z vključitvijo postkolonialnih diasporičnih literarnih diskurzov. Knjiga pokaže na nujnost med- in zlasti transkulturnega dialoga v sodobnem svetu.

COBISS.SI-ID: 40192354
2.
Potopiš se v drug svet - Bralne strategije pri branju tujejezične književnosti

Avtorica v monografiji obravnava proces branja literarnih del v tujem jeziku, v nemščini, in sicer pri študentih germanistike v Sloveniji. Gre za kvalitativno empirično študijo, katere rezultat je spekter različnih strategij (za literarno branje bolj in tudi manj ugodnih) dejanskih empiričnih bralcev. Rezultati raziskave so v nemškem prostoru naleteli na veliko zanimanje predvsem v okviru preučevanja nemščine kot tujega jezika (prim. http://kuscholarworks.ku.edu/dspace/bitstream/1808/8584/1/SCN%201_2011_Kos.pdf). To je še posebej pomembno zato, ker monografija predstavlja slovenske izkušnje z branjem besedil v nemškem jeziku.

COBISS.SI-ID: 17201416
3.
Izvidniki v puščavi resničnosti: avant-pop med kiberpakom in postmoderno

Raziskava je plod večletnega raziskovanja najsodobnejših, tudi večinoma spregledanih literarnih smeri. S pomočjo poststrukturalističnega pojmovnega orodja, pri čemer se opre predvsem na Baudrillardove koncepte, avtorica opozori na izpetost postmodernistične proze, ki danes velja za prevladujoči kanon. V nasprotju s to slepo ulico pisanja poudari tradicijo pojmovanja umetnosti, ki izvira iz pop arta in se nadaljuje s kiberpankom ter vodi do literarnega gibanja avant-pop.

COBISS.SI-ID: 252950016
4.
"Turki" v slovenski kulturni zavesti v luči časopisnih člankov

Prispevek na podlagi analize in sinteze neperiodičnih tiskov iz 16. stoletja in časopisnih člankov, ki so od 18. stoletja do danes izhajali na Slovenskem, obravnava »slovenski« pogled na Turke. Ta se je v publicistiki oblikoval na osnovi zgodovinske izkušnje iz časa turških vpadov. Obsežni korpus materiala razkriva ambivalenten odnos do Turkov na Slovenskem, saj jih publicistika pod vplivom habsburškega državnega okvira in s tem zahodnega politično-zgodovinskega diskurza na eni strani prikazuje skrajno negativno, kot sovražnike krščanstva, po drugi strani pa že v 19. stoletju liberalni politiki na Slovenskem opozarjajo na nesmiselnost in preživelost takšnih pogledov. V sodobnem času pa stereotipna razmišljanja izpodriva težnja po medkulturnem dialogu.

COBISS.SI-ID: 53244258
5.
Transgresija in transformacija: Eros kot mejni fenomen v izbranih besedilih nemške književnosti

Prispevek fenomen erosa obravnava kot hermenevtičen princip, ki priznava nemožnost logičnega razumevanje, ker ostaja eros v svojem bistvu nedosegljiv. Eros se povezuje s pojmi kot so odsotnost, nedostopnost, alogičnost, razkroj in transgresija v najširšem pomenu – pojmi, ki jih fenomen erosa deli z t.i. mejnimi fenomeni oz. s radikalno tujostjo. Prispevek osvetljuje pojmovanje erosa kot mejni fenomen od Platona do sodobnih fenomenologov in preučuje prikazovanje tega fenomena v izbranih besedilih nemške književnosti 19., 20. ter 21. stoletja. Ne glede na literarnohistoričen kontekst posameznih besedil se prikazuje doživljanje erosa vedno kot ista struktura, namreč kot doživljanje radikalne tujosti, ki vodi do transgresije ustaljenih sistemov in do transformacije le teh, kar se kaže kot paradoks istočasne izgube in vzpostavitev jaza.

COBISS.SI-ID: 52792162