P6-0272 — Zaključno poročilo
1.
Fanfani in Jugoslavija

Referat se opira na dnevnike Amintoreja Fanfanija, na podlagi katerih je avtor predstavil njegov odnos do Jugoslavije, kakršen se je izoblikoval v letih, ko je bil v vrhu italijanske politike. Zajema čas od konca štiridesetih do konca sedemdesetih let, ki ga je zaznamoval spor glede tržaškega vprašanja. Fanfani je bil vnet zagovornik italijanskih interesov, obenem pa je razumel, da morata dve državi živeti v dobrih sosedskih odnosih. Kot ekonomista ga je zanimal tudi jugoslovanski eksperiment s samoupravljanjem, ki ga je dojemal kot zapleten, a bolj demokratičen sistem od kapitalizma.

B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci

COBISS.SI-ID: 1536319428
2.
Reprezentacije zgodovinopisja slovensko-italijanskega obmejnega prostora v 20. stoletju, Koper, 12.-13.9.2011

Vodja programske skupine dr. Pirjevec in drugi člani (kot npr. dr. Pelikan, dr. Klabjan itd.), so bili člani programskega odbora in med organizatorji mednarodnega znanstvenega sestanka ter oblikovalci posameznih panelov dvodnevne mednarodne konference. Konferenca je bila rezultat dela na projektu Problemi zgodovine slovensko-italijanskih odnosov, ki ga je vodil dr. Egon Pelikan, član programske skupine. Konference so se udeležili mnogi strokovnjaki, ki se ukvarjajo z zgodovino slovensko-italijanskega prostora v 20. stoletju. S svojimi prispevki so analizirali stanje raziskav na tem področju in hkrati nakazali nekatera znanstvena vprašanja, ki se jih bo morala stroka lotiti v prihodnje. Referati so izšli v obliki znanstvenih člankov v reviji Acta Histriae (3/2012 in 4/2012).

B.02 Predsedovanje programskemu odboru konference

3.
Tretja stranka: med nasiljem in mirom

Mednarodni znanstveni sestanek je temeljil na konceptu 'tretje strani' kot akterja v mediatorskih, posredovalnih in pomiritvenih praksah, ki v različnih oblikah in na različne načine nastopajo skozi zgodovino. Ključno je bilo opazovanje različnih vidikov pojavljanja tretje stranke, katere imenovanje predpostavlja prikrit ali že obstoječ konflikt znotraj neke skupnosti oziroma družbe. Simpozij je prispeval k osvetlitvi mediatorskih praks v različnih zgodovinskih obdobjih in kontekstih (od 8. do 20. stoletja, s posebnim ozirom na Jadran oziroma na širše območje Mediterana). Udeleženci sestanka so razpravljali okrog naslednjih ključnih vprašanj: Položaj tretje stranke, Dinamike konfliktov in tveganje, Tretja stranka in kriteriji odločitve, Protagonisti konflikta in njihov kontekst, Gledalci oz. priče (javno mnenje, govorice, idr.), ki spremljajo nastali konflikt.

B.01 Organizator znanstvenega srečanja

4.
predavanja na univerzi Chiba v Tokiu

Vodja programske skupine, akad. prof. dr. Jože Pirjevec, je jeseni leta 2012 gostoval na Japonskem na podiplomski šoli za humanistiko in družbene vede (Graduate School of Humanities and Social Sciences) univerze Chiba v Tokiu. Prof. Ken Ishida, dekan omenjene šole, in prof. Ozawa, strokovnjak za zgodovino vzhodne Evrope, sta ga povabila, da vodi seminar na temo »Slovenska novejša zgodovina od razpada habsburške monarhije do osamosvojitve«. V okviru predavanj je prikazal bistvene etape zgodovinskega razvoja slovenskega naroda in se zaustavil predvsem na obdobju, ki sega od leta 1918 do leta 1991. Pri tem je prikazal predvsem razkosanost slovenskega etničnega prostora po prvi svetovni vojni, boj za ohranitev lastne identitete v Kraljevini SHS oziroma v Jugoslaviji v času med obema vojnama, upor primorskih Slovencev fašizmu in usodo koroških Slovencev po plebiscitu leta 1920. Osvetlil je tudi dogajanje na naših tleh v času druge svetovne vojne, poudaril nove meje, ki smo jih dosegli po zmagi, in položaj Republike Slovenije znotraj jugoslovanske federacije do njenega razpada.

B.04 Vabljeno predavanje

5.
Na obalah Jadrana: mednarodno srečanje na temo trgovine in proizvodnje stekla na jadranskih obalah v antiki

Irena Lazar je organizirala znanstveno srečanje o proizvodnji in trgovini stekla na območju Jadrana. Že od prazgodovine dalje so na tem območju potekale pomembne plovne poti in povezovale S Jadran in zaledje s sredozemskimi kulturami. Tudi steklarska obrt se je iz Sredozemlja širila v notranjost po jadranskih poteh v obliki trgovine, izmenjave obrtnikov in seveda surovin. Predstavljeni so bili dokazi o trgovini s surovinami in surovim steklom v antiki in srednjem veku, importi steklenih izdelkov iz različnih sredozemskih delavnic in dokazi o razvejani trgovini italskih delavnic na območju Jadrana.

B.01 Organizator znanstvenega srečanja

COBISS.SI-ID: 1604307