P6-0272 — Letno poročilo 2010
1.
PIRJEVEC, Jože. O tržaškem oziroma primorskem slovenstvu v kontekstu razvoja fašizma v Italiji.

Judovski kulturni center je na začetku novembra 2010 organiziral večer, posvečen prevodu v angleščino romana Borisa Pahorja Nekropola. Prof. Pirjevec je bil ob tej priliki povabljen, da občinstvu predstavi zgodovino Trsta v prvi polovici 20. stoletja s posebnim poudarkom na njegovi slovenski komponenti. Spregovoril je o etničnem konfliktu, ki se je vnel v mestu med obema vojnama, in pri tem poudaril, v kolikšni meri je omenjeni spopad vplival na slovensko narodnostno skupnost, v prvi vrsti na njeno inteligenco.

B.04 Vabljeno predavanje

COBISS.SI-ID: 1948371
2.
KLABJAN, Borut. Slovenija: od razpada Jugoslavije do predsedovanja UE: zgodba o uspehu?

Dr. Klabjan je v okviru Norveškega finančnega mehanizma vzpostavil sodelovanje z Oddelkom za politične vede Univerze v Oslu. V sklopu sodelovanja je nastopil kot gostujoči predavatelj in v seminarju, namenjen evropskim študijam, je predstavil slovensko »kratko« 20. stoletje, s posebnim poudarkom na ključne dogodke slovenske osamosvojitve in razvoja neodvisne slovenske države ter skušal podati obračun ob 20-letnici obstoja Slovenije.

B.05 Gostujoči profesor na inštitutu/univerzi

COBISS.SI-ID: 1873619
3.
PELIKAN E.: vodja programskega odbora in organizacija zborovanja ZZDS »Migracije in slovenski prostor od antike do danes«, 30.9.–2.10.2010

Dr. Pelikan je predsedoval 35. zborovanju Zveze zgodovinskih društev Slovenije na temo migracij na Slovenskem. Zborovanje je širši javnosti učiteljev in profesorjev na osnovni, srednji in univerzitetni stopnji, muzealcem, arhivistom ter drugim strokovnim delavcem kot tudi študentom z uvodnimi referati ter tematskimi paneli podalo pregled stanja v stroki na Slovenskem. Zborovanja sta se izmed članov programske skupine z referatom poleg Pelikana udeležila tudi Kalc in Bajc.

B.01 Organizator znanstvenega srečanja

4.
LAZAR, Irena (ur.). Slovenci in čar Egipta : diplomati, zbiralci, misijonarji in popotniki.

Dr. Lazar je zbrala prispevke avtorjev, ki obravnavajo stike med Egiptom in prostorom današnje Slovenije v luči zgodovinskih in umetnostnozgodovinskih raziskav, hkrati pa s prvimi objavami arheološkega gradiva prinašajo tudi vpogled v dediščino Egipta na naših tleh. Raziskave so pokazale, da so posamezniki, predvsem diplomati in misijonarji, s svojim delom pomembno prispevali k razvoju egiptologije, raziskav dediščine Egipta in reke Nil.

C.01 Uredništvo tujega/mednarodnega zbornika/knjige 

COBISS.SI-ID: 253781760
5.
GUŠTIN, Mitja (ur.), NYPAN, Terje (ur.).Zakonskih vidikih varovanja kulturne dediščine v Evropi.

Zbornik, ki je bil začet z istoimensko konferenco leta 2009 v Piranu, je prerasel okvire pokongresne publikacije ter je bil dopolnjen z znanstvenimi članki, ki v različnih državah prikazujejo pravne osnove za varovanje kulturne dediščine ter na podlagi slednjih prikazujejo primere dobrih praks varovanja, revitalizacije in predvsem prezentacije kulturne dediščine.

C.01 Uredništvo tujega/mednarodnega zbornika/knjige 

COBISS.SI-ID: 252195328