P6-0272 — Zaključno poročilo
1.
Fojbe

Znanstvena monografija predstavlja prvo poglobljeno znanstveno analizo problematike “fojb”, in sicer na podlagi evidentiranja, raziskovanja in analitičnega preučevanja doslej nepoznanih primarnih arhivskih dokumentov, ki se nahajajo večinoma v tujih arhivskih inštitucijah (še posebno v Londonu in Washingtonu), kakor tudi vrste drugih virov.

COBISS.SI-ID: 1796819
2.
Narod in komemoracija na Jadranu

Študija analizira procese komemoriranja v večetničnem prostoru in oblike vplivanja in pogojevanja nacionalnosti na družbene interakcije prebivalstva v Julijski krajini. Na podlagi arhivskega gradiva prispeva nove elemente k razumevanju odnosa slovenskega prebivalstva do novih, italijanskih oblasti po prvi svetovni vojni in predstavlja enega prvih poskusov v slovenskem, a tudi širšem mednarodnem znanstvenem okolju, spojitve komemoracijskih študij v mejnem prostoru.

COBISS.SI-ID: 1877715
3.
Stari izolski statut od 14. do 18. stoletja

Občinski statuti so bili od 13. stoletja zakonik občin ob Jadranskem morju. Statuti pa so pogosto tudi osnova za zgodovinske raziskave ozemlja in vsakdanjega življenja v preteklosti. V izolskem je to še bolj izrazito kot v drugih mestih, saj je stari statut skoraj edini vir lokalnih podatkov o socialni, politični in gospodarski ureditvi javnih prostorov v Izoli v beneški dobi.

COBISS.SI-ID: 252644352
4.
Tito in tovariši

Dr. Jože Pirjevec je na podlagi dokumentov iz Moskve, ZDA, Londona, Beograda, Berlina in Prage mdr. objavil odmevno monografijo Tito in tovariši, ki prinaša veliko spoznanj o Jugoslaviji, hkrati nove poglede na nasilni prevzem oblasti, izgradnjo kulta osebnosti ter na neuvrščenost Jugoslavije.

COBISS.SI-ID: 255664896
5.
Politične ideje in družbeni koncepti slovenskega političnega katolicizma pred drugo svetovno vojno

Članek kritično obravnava poskuse slovenskega političnega katolicizma iz 30-tih let 20. stoletja, da bi v stanovsko-korporativni različici z negacijo parlamentarizma, demokracije, liberalizma, socializma in komunizma, obnovil režim Ancien. Avtor izvor stanovskega korporativizma vidi v treh politično-idejnih sklopih: papeških okrožnicah, političnih idejah in vzorcih drugih evropskih avtoritarnih stanovsko-korporativnih diktatur ter idejnem imaginariju korporativizma v ideologiji italijanskega fašizma. Struktura slovenskega političnega katolicizma se skoraj v celoti uveljavi v skladu s strategijo, ki jo uporablja Katoliška cerkev v Evropi za spopad s sekularizacijo in modernizacijo; po drugi strani pa je bila to struktura brez prave idejne podlage, kar povzroči v katoliškem taboru tudi prve delitve.

COBISS.SI-ID: 30080861