P6-0272 — Letno poročilo 2009
1.
PIRJEVEC, Jože. Foibe: una storia d'Italia [Fojbe: italijanska zgodba].

Znanstvena monografija predstavlja prvo poglobljeno znanstveno analizo problematike “fojb”, in sicer na podlagi evidentiranja, raziskovanja in analitičnega preučevanja doslej nepoznanih primarnih arhivskih dokumentov, ki se nahajajo večinoma v tujih arhivskih inštitucijah (še posebno v Londonu in Washingtonu), kakor tudi vrste drugih virov.

COBISS.SI-ID: 1694931
2.
DAROVEC, Darko. Olive oil, taxes and smuggling in Venetian Istria in modern age. [Oljčno olje, davki in tihopatstvo v beneški Istri v moderni dobi].

Članek predstavi, kako je bilo oljčno olje, poleg predelave soli, vinogradništva in ribištva, ena izmed najpomembnejših gospodarskih panog v Istri v obdobju Beneške republike. Avtor opiše način proizvodnje oljčnega olja, trgovanje, prodajo, obdavčevanje in tihotapstvo, ki je tudi do šestkrat preseglo legalno trgovino.

COBISS.SI-ID: 1611475
3.
KALC, Aleksej. Tržaški teritorij v luči konskripcije iz let 1777/1778 : prvi izsledki.

Članek ponuja vpogled v socialno in demografsko strukturo tržaške okolice (teritorija), t.j. agrarnega dela tržaškega občinskega ozemlja, konec sedemdesetih let 18. stoletja, ko se je to območje soočalo s spremembami, povezanimi s hitro rastjo prostopristaniškega Trsta. Študija je osnovana na statistični analizi registrov prebivalstva, ki so jih sestavili ob vojaški konskripciji leta 1777/1778.

COBISS.SI-ID: 1638099
4.
GUŠTIN, Mitja. Hufmesser, ein Gerät der Antike [Nož za podkovanje, orodje starega veka].

V članku avtor predstavi oblike nožev za čiščenje oziroma obrezovanje konjskih kopit, ki so ostali nespremenjeni od starejše železne dobe do novega veka. Prikaže najstarejše upodobitve s situlske umetnosti, primerke z rimskodobnih najdišč ter novoveške primerke. Članek prikazuje kako je enostavno vendar funkcionalno orodje ostalo več kot 2.500 let v uporabi popolnoma nespremenjeno.

COBISS.SI-ID: 1733843
5.
VIGNJEVIĆ, Tomislav. Der Totentanz des Meisters Vinzenz von Kastav in Beram [Mrtvaški ples Vincenca iz Kastva v Beramu].

Avtor v članku obravnava dva izmed najbolje ohranjenih primerov plesa smrti v Evropi, natančneje v Sredozemlju – istrska spomenika v Marijini cerkvi na Škrilju pri Beramu in v cerkvi sv. Trojice v Hrastovljah. Ples mrtvih s predstavniki vseh stanov družbe med drugim vsebuje simboliko karnevalskega rajanja, pri katerem so zabrisane statusne razlike med ljudmi in je tisto, kar je na dnu družbene hierarhije zgoraj in obratno.

COBISS.SI-ID: 1587411