P6-0272 — Letno poročilo 2012
1.
"Partizanska pokrajina"

Študija se ukvarja s politikami spomina na Tržaškem po drugi svetovni vojni. V ospredju so partizanskimi spomeniki in povezane komemoracijse prakse, a članek odpira nove poglede na spominsko krajino v celoti in ponuja večplastne interpretacije na razumevanje vojnega ter povojnega nasilja. Opira se zlasti na ustna pričevanja, časopise in priložnostne publikacije, ki so izšle ob prilikah postavitve spomenikov ali, bolj pogosto, ob obletnicah postavitev le-teh. Prek obravnave spomenikov namerava pričujoča študija dodati delež h kompleksnosti doživljanja druge polovice dvajsetega stoletja na Tržaškem.

COBISS.SI-ID: 2330067
2.
Cerkev in obmejni fašizem v luči vatikanskih arhivov

Avtor predstavi najpomembnejše probleme odnosa med cerkveno in fašistično oblastjo ter ključne arhivske vire vseh treh najpomembnejših akterjev na relaciji Cerkev – fašistična država – slovenska in hrvaška manjšina v Julijski krajini v obdobju med obema vojnama. Posebej predstavi novodostopne vatikanske dokumente za obdobje Pija XI. (1922–1939).

COBISS.SI-ID: 2329811
3.
Med mero in misterijem

Monografija obravnava celotno literarno, strokovno in siceršnje ustvarjalno delo slovenskega pisatelja Alojza Rebula z zornega kota njegovega študija klasične filologije ter predstavlja reminiscence in navezovanje na literarni, filozofski in miselni svet stare Grčije in Rima, iz katerega je Rebula črpal estetsko-idejni navdih za svoje umetniško delo. Iz zbranega materiala avtorica nato izlušči tiste filozofske kategorije, ki jih je Alojz Rebulo usvojil in predstavil v svojih delih: gre predvsem za vrednote kalokagathije, verum-bonum-pulchrum, antičnega etičnega pristopa ter pogled v metafiziko. Višek tega pojmovanja predstavlja dihotomija med Mero in Misterijem, ki daje monografiji tudi naslov. V zadnjem poglavju se avtorica zaustavi še ob Rebulovem odnosu med antiko in krščanstvom in dokazuje pisateljevo navezanost na patristično filozofijo.

COBISS.SI-ID: 5686764
4.
Prebivalstvo Kopra v 19. stoletju v luči popisnih in župnijskih virov

Prispevek prikazuje splošne poteze razvoja prebivalstva koprske mestne naselbine od devetdesetih let 18. stoletja do časa pred prvo svetovno vojno. Za razliko od dosedanjih analiz koprske demografije tega obdobja temelji na popravljenih podatkih ljudskih štetij in vitalne statistike iz cerkvenih registrov, iz katerih so bili izločeni zaporniki, mrtvorojeni in še nekateri segmenti prebivalstva, ki v določenih obdobjih iznakazijo dejanske dinamične in strukturne značilnosti koprske demografije. Opisani so faze rasti, ki je beležila več zastojev in nazadovanj, in naravni ter socialni dejavniki razvoja. Prvi kažejo do sredine stoletja in še dlje tipično predindustrijsko obnašanje, nakar se v sedemdesetih letih začne demografski prehod.

COBISS.SI-ID: 2286035
5.
Goriške duše 1566

Prispevek predstavlja in obravnava popis prebivalstva mesta Gorice in njegovega podeželja iz leta 1566, ki je posebej zanimiv, ker prebivalstvo razlikuje po družbenem stanu (kmetje, meščani in plemiči), starostnih skupinah in spolu. Podatki so analizirani z vidika prostorske strukture poselitve ter socialne in demografske strukture prebivalstva. Podatki o prebivalstvu so v prispevku interpretirani tako, da so umeščeni v okvir ekonomske in demografske zgodovine Goriške v 16. stoletju, in skozi primerjavo s sosednjimi stvarnostmi. V ta namen je v obravnavo pritegnjeno tudi predhodno obdobje in se na tej podlagi v demografski krizi s konca 15. stoletja identificira dejavnik, ki je ustvaril nekatere predpogoje za rast v drugi polovici 16. stoletja. Najočitnejšo značilnost popisanega prebivalstva predstavlja znaten obseg otroške populacije (0–14 let). Rezultati analize odslikavajo prebivalstvo v močnem porastu v obdobju pozitivne ekonomske konjunkture ter potrjujejo in dopolnjujejo periodizacijo goriške ekonomske zgodovine v tem obdobju.

COBISS.SI-ID: 2285779