P6-0272 — Letno poročilo 2013
1.
Vizitacije v Julijski krajini v času med obema vojnama

Vlogo »tretje stranke« avtor analizira na primeru odnosa med Vatikanom in fašistično vlado pri »urejanju razmer« v škofijah Julijske krajine z večinskim slovenskim in hrvaškim prebivalstvom v tridesetih letih prejšnjega stoletja. Položaj v Julijski krajini je bil, po sklenitvi konkordata leta 1929, za Cerkev zelo občutljiv zaradi velikega vpliva in vloge slovenske in hrvaške duhovščine med prebivalstvom, kar je zahtevalo previdno politiko. V prispevku avtor prikazuje vlogo apostolskih vizitatorjev (»tretje stranke«), kot se je ta pojavljala v teh specifičnih primerih in se iz instituta, ki naj omogoča »pravično in neodvisno posredovanje«, spreminjala v lastno nasprotje – v izvajalca (orodje aplikacije) že sprejetih odločitev v centrih moči (Rimu in Vatikanu) ter tako nudila zgolj videz neodvisnosti, nevtralnosti oziroma pravičnosti, značilnih za siceršnjo vlogo »tretje stranke«.

COBISS.SI-ID: 2444499
2.
"Da bo dobro izbral med tistimi potencialnimi rejniškimi starši, ki bodo najbolje izpolnjevali namene njegovega Veličanstva" o vlogi posrednika pri oskrbi najdenčkov / Dragica Čeč

Prispevek se je osredotočil na funkcijo posrednikov v enem od v 18. stoletju novo nastalih državno nadzorovanih institucij za reševanje vprašanja revščine – rejniškega sistema. Rekonstruiran je bil pomen posrednika in posredniške vloge, ki so nastopile na različnih poljih urejanja zahtev in želja rejniških staršev in države kot nosilke ukrepov za doseganje večjega javnega blagra. Predstavniki cerkvenih institutcij so imeli v face-to face society odločilno kulturno vlogo posrednika med oblastjo in posameznikom, kjer pa niso samo ohranjali starih tradicionalnih vlog zaščitnika revnih in spodbujanja karitativne dejavnosti, ampak so prek upravnih reform pridobili tudi številne nove naloge.

COBISS.SI-ID: 2443987
3.
Od Trsta do Sarajeva in nazajdinastična lojalnost in nacionalna pripadnost v habsburškem Trstu na predvečer prve svetovne vojne.

Na podlagi poročil lokalnega časopisja, fotografij in arhivskih virov članek analizira posledice, ki jih je imel sarajevski uboj nadvojvode Franca Ferdinanda v Avstrijskem primorju. Osredotoča se na mesto Trst kot tretje največje mesto Cislajtanije in najpomembnejše pristanišče monarhije. Splošno žalovanje je bilo samo del slike dogajanja v tistem času. V dneh po atentatu so avstrijske oblasti poročale in izrekale kazni ljudem, ki so širili subverzivno retoriko in sovražni govor. Čeprav ni bilo nemirov velikega obsega, se je zgodilo nekaj fizičnih in verbalnih napadov na tržaške Slovence v dneh po uboju in po avstrijski napovedi vojne Srbiji mesec dni kasneje. Ta dejanja sprožajo nova vprašanja o odnosih med nacionalno/etnično pripadnostjo in dinastično lojalnostjo med lokalnim prebivalstvom.

COBISS.SI-ID: 1536273092
4.
"Transnacionalne politike, nacionalna diplomacija"?

Članek obravnava intenzivno sodelovanje med italijansko avtonomno pokrajino Furlanijo-Julijsko krajino, avstrijsko deželo Koroško in jugoslovanskima republikama Slovenijo in Hrvaško, ki se je začelo razvijati v šestdesetih letih in doseglo vrhunec z ustanovitvijo Delovne skupnosti Alpe-Adria leta 1978. Poseben poudarek je namenjen vlogi in pomenu slovenske diplomacije pri organiziranju in aktivnostih delovne skupnosti. Z aplikacijo transnacionalne metodologije, ki presega nacionalne paradigme študija mednarodnih odnosov, avtor analizira dinamike razvoja na subnacionalni, regionalni ravni odnosov. Sprašuje se, ali lahko angažma slovenske diplomacije v delovni skupnosti razumemo kot pojav avtonomne, nacionalne diplomacije in ugotavlja, da so bile tovrstne aktivnosti integralni del jugoslovanske zvezne zunanje politike. Uspešno premagovanje tedanjih evropskih delitev prek Delovne skupnosti Alpe-Adria je bilo rezultat tako slovenske kot jugoslovanske zunanje politike.

COBISS.SI-ID: 2444755
5.
Posredniška vloga britanske diplomacije pri definiranju jugoslovansko-italijanske meje po prvi svetovni vojni

Na osnovi neobjavljenih virov iz britanskega državnega arhiva prikazuje članek poskuse delovanja britanskih diplomatov kot posrednikov v procesu oblikovanja italijansko-jugoslovanske meje po prvi svetovni vojni. Za pariško mirovno konferenco leta 1919 so pripravili serijo tajnih priročnikov, ki so obravnavali vpletene države in sporna ozemlja ter navedli vrsto odprtih vprašanj, ki bi lahko pomenila grožnjo povojnemu miru. Poleg tega so ti priročniki vsebovali ključne zgodovinske in družbenopolitične informacije o posameznih narodih in njihovih ozemljih, populaciji, ekonomskih, klimatskih, demografskih, socialnih in drugih značilnostih. Britanski državni arhiv hrani tudi vrsto poročil iz prvega povojnega obdobja od konca leta 1918 do prvih mesecev naslednjega leta. Iz njih je moč razbrati, kako so diplomati enega izmed najmočnejših svetovnih imperijev želeli doseči določeno stopnjo objektivnosti (pri čemer so seveda upoštevali tudi lastne interese) pri iskanju najbolj optimalne rešitve, ki bi zagotovila mir med italijansko in jugoslovansko državo in bi hkrati ustvarila pogoje za razvoj ekonomskega sodelovanja.

COBISS.SI-ID: 2444243