J1-2063 — Zaključno poročilo
1.
Odkritje najtršega biološkega materiala skozi 'bioprospecting'

Avtorji so poročali o odkritju, da so niti gigantskih mrež novo odkrite vrste Caerostris darwini daleč trdnejše od drugih poznanih niti ter tako predstavljajo najtrdnejši naravni material. Članek je bil objavljen istočasno z opisom nove vrste drevesnega pajka z Madagaskarja, ki sta ga avtorja Kuntner in Agnarsson poimenovala Caerostris darwini, vrsta pa je izjemna po svoji sposobnosti pletenja največjih poznanih mrež, s katerimi pajek postavi most čez reke in jezera v dolžini do 25 metrov. Članka sta bila deležna izjemne strokovne in laične pozornosti, celo v reviji Science. Kažeta namreč na koevolucijo izjemnih ekoloških lastnosti (arhitektura največjih mrež) ter fizikalnih lastnosti (izjemen material pajčevin).

COBISS.SI-ID: 31701037
2.
Mrežne lastnosti kot taksonomski znaki pri skupini Zygiella s.l.

Štuija, prva, ki je kvantificirala podatke arhitekture mrež pajkov za razlikovanje vrst, je zaključila, da interspecifične razlike v mrežah reflektirajo filogenetska razmerja med vrstami skupine Zygiella s.l.

COBISS.SI-ID: 31701293
3.
Kako je pajek prečkal reko?

Študija je preverjala alternativne razlage vedenjskih prilagoditev za mreže pajka Caerostris darwini (Araneae: Araneidae), ki prečkajo reke ter ugotovila, da je mrežna arhitektura koevolvirala z modifikacijo znanih vedenjskih repertoarjev.

COBISS.SI-ID: 33202733
4.
Mrežni gigantizem Darwinovega drevesnega pajka

Avtorja sta poročala o odkritju in formalnem imenovanju Darwinovega drevesnega pajka (Caerostris darwini), nove vrste z Madagaskarja, ter o nenavadnem mrežnem gigantizmu vrste.

COBISS.SI-ID: 31700781
5.
Darwinov drevesni pajek: gigantski plen v gigantskih mrežah?

Študija je preverjala hipotezo, da so gigantske mreže pajka Caerostris darwini optimizirane za lov gigantskega plena, a ugotovila, da namesto posameznih velikih ulovov pajki kapitalizirajo na skupinskih izlegih vodnih žuželk.

COBISS.SI-ID: 33202989