Demografske, socialne in ekonomske spremembe vplivajo na spreminjanje paradigme medgeneracijskega učenja, ki se poleg izmenjave znanja in izkušenj znotraj družine, razširja tudi na učenje v skupnosti. Medgeneracijsko sodelovanje vključuje zagotavljanje različnih vrst opore, medgeneracijsko zagotavljanje pomoči v družinskem okolju, povezuje pa se tudi s pojmom medgeneracijske solidarnosti v družbi nasploh, ki vključuje tudi transfer dobrin in virov za ohranjanje blaginje različnih generacij. Zaradi demografskih sprememb in sprememb v družini se pojavljajo zahteve po poglobljenem proučevanju možnosti in potreb različnih generacij po sorodstvenih in nesorodstvenih vezeh. Pri vzpostavljanju medgeneracijskega povezovanja ima pomembno vlogo medgeneracijsko učenje, ki poteka v različnih institucijah in v širokem spektru različnih oblik, npr. v šolah, skupnostnih organizacijah, bolnicah in drugje. Medgeneracijski izobraževalni programi imajo vpliv tako na udeležence programov kot tudi na okolje oz. lokalno skupnost.
B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci
COBISS.SI-ID: 48709218V prispevku avtorici uporabita multiplo klasifikacijsko analizo za preverjanje vpliva odnosnih in strukturnih dejavnikov na izmenjavo različnih vrst socialne opore med starši in odraslimi otroki. Število izmenjanih opor je odvisna spremenljivka, katere variabilnost pojasnjujemo z demografskimi (starost in spol), odnosnimi (pogostost stikov, pomembnost osebe, prisotnost negativnih čustev) in strukturnimi dejavniki (geografska oddaljenost. Glavne ugotovitve so naslednje: v povprečju ženske prejmejo in dajo več socialnih opor kot moški, število opor upada s starostjo otroka in narašča s starostjo starša; geografska oddaljenost ima pri starših drugačno vlogo kot pri otrocih, prav tako pomembnost odnosa; pogostost stikov pozitivno vpliva na število izmenjanih opor, prisotnost negativnih čustev pa vpliva negativno tako ob popolni odsotnosti negativnih čustev, kot tudi pri zelo pogostih izkušnjah negativnih čustev.
B.04 Vabljeno predavanje
COBISS.SI-ID: 31553373V prispevku avtorici predstavita vlogo starejših kot virov socialne opore v medgeneracisjkih transferjih. Opazujeta tako transferje v okviru družine kot tudi v skupnosti (v kontekstu strukturnih, institucionalnih in kulturnih sprememb v zadnjih 20 letih). Opišeta demografske spremembe, spremembe strukture družin in gospodinjstev, ter spremembe države blaginje, na podlagi sekundarnih podatkov. Na podlagi primarnih podatkov (kvantitativna raziskava omrežij socialne opore) pa analizirava medgeneracijske transferje v Sloveniji.
B.04 Vabljeno predavanje
COBISS.SI-ID: 29795165Doktorska disertacija obravnava kakovost vsakdanjega življenja starejših skozi perspektivo tveganj in omrežij socialne opore. Metodološki pristop temelji na integraciji metod (mixed-methods research design) z modelom izbire udeležencev. Rezultati kvantitativne analize so pokazali strukturno ranljivost starejših pri določenih vrstah opore. Čeprav so najbolj resna tveganja obvladana, je vidno izrazito pomanjkanje predvsem pri finančni in informacijski opori, v manjši meri pa tudi pri druženju in instrumentalni opori. Z osrednjim kvalitativnim pristopom grounded theory smo tveganja kategorizirali glede na osrednjo kategorijo in »metatveganje«, tj. izgubo neodvisnosti. Podrobneje smo identificirali tveganja za zdravje ter finančna, socialna in strukturna tveganja. Pri tem ugotavljamo, da postane situacija za posameznika kritična takrat, ko se začnejo tveganja prekrivati in medsebojno krepiti. Podobno smo kategorizirali različne strategije shajanja, kjer prepoznavamo starejše kot aktivne in iznajdljive, produktivne akterje, ki s svojim delovanjem skrbijo za lastno blagostanje. Ugotovitve smo sestavili v teoretični model, ki prikazuje spiralo tveganj – dinamični proces, ki pojasnjuje, kako se tveganja vzpostavijo, realizirajo in medsebojno krepijo ter tudi, kako se jih lahko obvlada in zmanjša – na ta način smo prikazali proces izgubljanja in zadrževanja določene individualne ravni kakovosti življenja.
D.09 Mentorstvo doktorandom
COBISS.SI-ID: 256048384Večina članov projektne skupine sodeluje v tem programu s pripravo gradiv in predavanji v 3. sklopu medgeneracijsko sožitje. Program strokovnega izobraževanja dodatno usposablja strokovne delavce v vzgoji in izobraževanju v Republiki Sloveniji za poznavanje, razumevanje in prenašanje kompetenc na udeleženke in udeležence procesa vzgoje in izobraževanja. Udeleženke in udeležence izobraževanja so seznananjeni s spoznanji o medgeneracijskem sožitju in naravi medgeneracijskega sožitja v Sloveniji (storitve na področju skrbi za starejše in povezovanja starejših z mlajšimi generacijami, vlogo soseske, prostovoljnih organizacij ter sosedov in vlogo družine). Spodbuja se razumevanje vloge starejših v družbi in spoznava ter preseže predsodke o starejših ljudeh. Posebna pozornost je posvečena večanju zavesti o individualni odgovornosti za preseganje nerazumevanja med generacijami in medgeneracijskih konfliktov.
F.17 Prenos obstoječih tehnologij, znanj, metod in postopkov v prakso