Medgeneracijsko sožitje - Profesionalno usposabljanje strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju v letih 2008, 2009, 2010 in 2011 na področju socialnih in državljanskih kompetenc. Sodelovala je večina projektne skupine.
F.18 Posredovanje novih znanj neposrednim uporabnikom (seminarji, forumi, konference)
Doktorska disertacija obravnava kakovost vsakdanjega življenja starejših skozi perspektivo tveganj in omrežij socialne opore. Metodološki pristop temelji na integraciji metod (mixed-methods research design) z modelom izbire udeležencev. Rezultati kvantitativne analize so pokazali strukturno ranljivost starejših pri določenih vrstah opore. Čeprav so najbolj resna tveganja obvladana, je vidno izrazito pomanjkanje predvsem pri finančni in informacijski opori, v manjši meri pa tudi pri druženju in instrumentalni opori. Z osrednjim kvalitativnim pristopom grounded theory smo tveganja kategorizirali glede na osrednjo kategorijo in »metatveganje«, tj. izgubo neodvisnosti. Podrobneje smo identificirali tveganja za zdravje ter finančna, socialna in strukturna tveganja. Pri tem ugotavljamo, da postane situacija za posameznika kritična takrat, ko se začnejo tveganja prekrivati in medsebojno krepiti. Podobno smo kategorizirali različne strategije shajanja, kjer prepoznavamo starejše kot aktivne in iznajdljive, produktivne akterje, ki s svojim delovanjem skrbijo za lastno blagostanje. Ugotovitve smo sestavili v teoretični model, ki prikazuje spiralo tveganj – dinamični proces, ki pojasnjuje, kako se tveganja vzpostavijo, realizirajo in medsebojno krepijo ter tudi, kako se jih lahko obvlada in zmanjša – na ta način smo prikazali proces izgubljanja in zadrževanja določene individualne ravni kakovosti življenja.
D.09 Mentorstvo doktorandom
COBISS.SI-ID: 256048384Družbeni prehodi med generacijami so pomembni za prenašanje dediščine in znanja, vendar raziskave kažejo, da je danes medgeneracijsko učenje pogosto oteženo. V prispevku obravnavamo spremembe v (zahodni) družini, povezane z medgeneracijskim učenjem, socializacijo in komunikacijo. Analiziramo doživljanje treh generacij v različnih družinah o pomenu medgeneracijskega učenja in sodelovanja ter vpliv medsebojne povezanosti družinskih članov na razumevanje in vsebine vzajemnega učenja. Na osnovi študije primerov ugotavljamo, da učenje v družini vključuje kognitivne, emocionalne in socialne komponente; socialno učenje, ki poteka v družini, je tesno povezano z interakcijo, komunikacijo in kakovostjo odnosov v družini.
B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci
COBISS.SI-ID: 47008866