V članku se ukvarjamo s teorijo človeške motivacije po Davidu McClellandu pri skupini posameznikov, ki so vključeni v program mladih raziskovalcev v Sloveniji. McClellandova teorija potreb predvideva tri vrste potreb, t.j. potrebo po dosežkih, po moči in po združevanju z drugimi ljudmi. V raziskavi podrobno proučujemo storilnostno motivacijo pri dveh skupinah mladih raziskovalcev na reprezentativnem vzorcu in rezultate analiziramo v kontekstu njihovih motivov za prenos njihovega znanja v družbo.
B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci
COBISS.SI-ID: 4228311V Sloveniji od leta 1985 poteka poseben program spodbujanja znanstveno-raziskovalnega dela in doktorskega študija med mladimi, Program mladih raziskovalcev. Od takrat je bilo v program vljučenih prek 6000 mladih, kar zajema obsežno financiranje. Kljub temu sta program in njegovi učinki slabo raziskana. Članek predstavlja rezultate raziskave, ki je bila usmerjena v prepoznavanje motivacije mladih raziskovalcev za vstop v program, oceno usposabljanja in motivacijo za prenos znanja iz sfere produkcije v sfero porabe, kot enega ključnih namenov programa. Analiza je pokazala, da na prenos znanja značilno vplivata intrinzična motivacija za usposabljanje in izpolnitev pričakovanj v zvezi z usposabljanjem. Koristnost uspoabljanja za prenos znanja in uporabnost pridobljenega znanja bi lahko izboljšali s spremembno načina izbora kandidatov za usposabljance in za mentorje, predvsem z vidika njihove motivacije.
B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci
COBISS.SI-ID: 4167383Visokošolske institucije so danes prepoznane kot temeljni akter pri ustvarjanju družbe znanja in na znanju temelječega gospodarstva. V doseganje tega cilja je temeljna naloga usposobiti doktorske študente na kariero v različnih družbenih področjih.. Vloga doktorskega študija se namreč v zadnjih letih spreminja, če se je tradicionalno obravnaval kot vstop za akademsko kariero, je danes prepoznan pomen doktorjev znanosti v različnih sferah družbe. Prispevek obravnava doktorske študente z vidika zaposljivosti v današnji družbi: ali je priložnost za delo v gospodarstvu ali v visokem šolstvu. Skozi omenjeno perspektivo je prikazana statistika vpisa in statistika dokončanja doktorskega študija, ki nakazuje, potrebo po temeljni analizi trga in posodobitvi doktorskih programov, ki bodo bodoče doktorje znanosti usposabljali za delo v različnih sektorjih, predvsem v gospodarstvu. Priča smo na eni strani vse večjemu povečanju vpisa na doktorski študij in na drugi strani večanju nezaposlenosti doktorjev znanosti. Nekoč elita, se danes doktorji znanosti na trgu dela soočajo z vedno večjo konkurenco, zato je potrebno tudi s strani posameznika, da odločitev o doktorskem študiju premisli v skladu z lastnimi interesi ter potrebami in zahtevami trga dela.
B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci
COBISS.SI-ID: 3988951