Namen članka je bil analizirati spreminjajoče se motive za migracijo izbranih oseb v njihovem življenjskem poteku. V zvezi z družinsko migracijo smo ugotovili, da statistični modeli migracije ne upoštevajo vedno večje raznolikosti sodobnih družinskih oblik in da je problematično, da se pravice zakonca migranta/migrantke vežejo na njegovega/njenega partnerja. Nadalje je bilo pokazano, da imajo t.i. ekonomski migranti raznolike motive za migracijo, ki jih pogosto ne izražajo v jeziku 'ekonomskih motivov'. Zdi se, da je taka migracija pogosto tudi odgovor na vedno večjo restriktivnost sodobnih migrantskih politik in da prispeva k vedno večji negotovosti in ranljivosti državljanov t.i. tretjih držav v Evropski Uniji. Avtorica dokazuje, da statistične kategorizacije migracij spregledajo dejanske življenjske izkušnje migrantov in migrantk.
COBISS.SI-ID: 32167981
V sodobnem družboslovnem raziskovanju raziskovalci etnične skupine prevladujoče razumejo kot rezultat procesa razmejevanja med različnimi etničnimi skupinami in ne kot samoumeven del sveta. Vendar v metodološkem smislu etničnost še vedno vidijo kot zunanjo raziskovalnemu procesu in ne kot konstruirano skozi le-tega. Na podlagi osebnih izkušenj iz različnih raziskovalnih projektov avtorica najprej predstavi vlogo etnične pripadnosti v svojem raziskovanju. V nadaljevanju predstavi druge dejavnike, ki so se na terenu pokazali kot pomembni pri (pre)oblikovanju njenega statusa insiderke oziroma outsiderke med proučevanimi skupinami. Avtorica pokaže, da ta status ni statična kategorija, temveč je del pogajanj v raziskovalnem procesu in je odvisen od raziskovalčevih mnogoterih in spreminjajočih se pozicij. Na podlagi kritike metodološkega nacionalizma in teorij transnacionalnosti v družboslovnih kot tudi v humanističnih znanostih, obravnava nedavne spremembe raziskovalnih načrtov v kvalitativnem raziskovanju migracij. Zavzema se za raziskovanje migracij, ki ne bo prevladujoče temeljilo na etnični pripadnosti migrantov in bo segalo preko zgolj lokalno določenih raziskovalnih lokacij.
COBISS.SI-ID: 33346861
Izhodišče teoretičnega dela monografije je raziskovanje pomena spola za razumevanje migracijskih procesov in njihovih različnih klasifikacij. Z analizo uveljavljenih pristopov migracijskih in sorodnih študij avtorica pokaže, da je že sama definicija pojma migrant proces, ki vključuje procese vključevanja kot tudi izključevanja. S pomočjo analize življenjskih zgodb migrantk avtorica skuša v monografiji pojasniti širše družbene okoliščine migracije, kar je še vedno, navkljub porastu števila kvalitativnih študij na področju migracijske teorije v zadnjih dveh desetletjih, manko bolj uveljavljenih pristopov. Prednost raziskave je v tem, da je temeljni poudarek na izkušnjah in perspektivah migrantk samih. Z združitvijo teoretičnih in epistemoloških izhodišč tako na področju migracijskih študij kot ženskih študij oziroma študij spolov pa besedilo prispeva k obogatitvi vednosti na obeh področjih.
COBISS.SI-ID: 249803008
Pričujoče besedilo presoja koncept medkulturnega dialoga, kot je opredeljen v evropskih in domačih dokumentih v zvezi s kampanjo Evropskega leta medkulturnega dialoga 2008, z vidika nekaterih izsledkov mednarodne raziskave Potrebe po migrantkah in njihova integracija v starajoče družbe. Besedilo skuša odgovoriti na vprašanje, ali je medkulturni dialog zgolj »moralni kompas« delovanja Evropske unije v bodočnosti, ali pa gre za že uveljavljeno prakso izmenjave mnenj med nosilci in/ali udeleženci skupin z različnim družbeno-kulturnim ozadjem.
COBISS.SI-ID: 30870573