J2-3625 — Letno poročilo 2012
1.
Proti vrhu 24. sončevega cikla

Članek, objavljen v nacionalni reviji za radiomaterje, je nastal po povabilu zainteresirane ciljne skupnosti, saj je med člani projektne skupine kar nekaj radioamaterjev. Tematika Sončevih aktivnosti je za kratko-valovne (KV) komunikacije in s tem vzdrževanje preko-oceanskih povezav zelo pomembna. Večina uporabnikov komunikacij na KV-področju z zanimanjem pričakuje vrh cikla in spremljajoče posledice, ki so neposredno v časovni okolici večjih dogodkov izrazito poudarjene. Zato članek podaja celovit shematski pregled od nastanka in pogostosti pojavov aktivnosti do pregleda posledic, tako na mejne frekvence (MUF, LUF) kot tudi druga področja (GNSS, distribucijski sistemi, letalski promet).

F.01 Pridobitev novih praktičnih znanj, informacij in veščin

COBISS.SI-ID: 9594196
2.
Model magnetne deklinacije za Slovenijo

V znanstvenem članku je predstavljen polinomski model magnetne deklinacije za območje Slovenije, ki zaradi svojega lokalnega značaja omogoča točnejše izračunavanje deklinacije, kot je to mogoče s svetovnimi modeli. Poznavanje zemeljskega magnetnega polja je v mnogih sodobnih navigacijskih sistemih potrebno za nadomestilo ali dopolnilo satelitski navigaciji in inercialnim sistemom. Zato so v projektu pridobljena znanja vpliva Sončevih aktivnosti na spremembe magnetnega polja in sisteme GNSS pomembno vplivala na širitev znanj s področij navigacije.

F.10 Izboljšanje obstoječega tehnološkega procesa oz. tehnologije

COBISS.SI-ID: 263070720
3.
Odprta in razširljiva IoT-platforma in njene aplikacije za spremljanje dogodkov v realnem času in proženje alarmov

Prispevek na konferenci The Internet of Things and Smart Spaces v St. Peterburgu, Rusija, je prikazal možnost uporabe inteligentne platforme IoT za integracijo različnih virov podatkov v uporabne scenarije Interneta stvari (IoT). Z zasnovano odprto inteligentno komunikacijsko platformo, ki je nastala kot produkt drugega raziskovalnega projekta in kompetenčnega centra OpComm, je bila vzpostavljena možnost obogatitve podatkov, njihove globoke analize in proženja alarmnih sporočil v primerih izrednih dogodkov, kot so izredne Sončeve aktivnosti. Viri podatkov, identificirani v pričujočem projektu J2-3625, tako predstavljajo del vhodnih podatkov, ki se skupaj z množico drugih odražajo na več področjih delovanja informacijske družbe.

F.23 Razvoj novih sistemskih, normativnih, programskih in metodoloških rešitev

COBISS.SI-ID: 9370964