J2-3625 — Letno poročilo 2011
1.
Občutljivost sprejemnikov GPS na Sončeve radijske izbruhe

Sodobni sprejemniki GPS lahko v normalnih pogojih okolja delujejo s šibkimi satelitskimi signali do -160 dBm. V okolju se nahajajo različni izvori radijskih motenj, ki zmogljivost sprejema GPS omejujejo z nižanjem razmerja S/N nosilca L1. Ob viških Sončevih ciklov se pojavijo radijski izbruhi z močjo 100.000 SFU, kar sproži padanje razmerja za nekaj dekad pod mejo uporabnosti. Ta članek predstavlja klasifikacijo radijskih izbruhov, potek Sončevega cikla z napovedmi razvoja, pregled znanstvenih analiz in prikaz posledic opazovanega rekordnega izbruha v letu 2006.

COBISS.SI-ID: 8797268
2.
Vloga kakovostnega višinskega sistema in geoida za izvedbo GNSS-višinomerstva

V prispevku je predstavljena primerjava določitve geoidnih višin iz geoida 2000 in testnega geoida iz leta 2010. Analizo natančnosti ploskev geoida Slovenije smo opravili s primerjavo geoidnih višin, ki jih dobimo kot razlike merjenih eliposoidnih in nadmorskih višin in tistih, ki jih interpoliramo iz modelov. Cilj predstavljenih aktivnosti je zagotavljaje visokokakovostnega GNSS-višinomerstva. Pri slednjem je poleg kakovosti modela geoida pomemben tudi vpliv motenj v ionosferi, ki so posledica Sončevih neviht.

COBISS.SI-ID: 5578337
3.
Stanje omrežja SIGNAL in Službe za GPS ter transformacija med lokalnimi in ETRS89-koordinatami v Sloveniji

Predstavljen je razvoj omrežja SIGNAL, ki uporabnikom omogoča določanje položaja v realnem času z geodetsko natančnostjo. Za vzpostavitev in vzdrževanje takšne storitve na dolgi rok je nujno zagotoviti kakovostno državno geodetsko infrastrukturo. Vzporedna dejavnost v skrbi za kakovostne storitve mora biti usmerjena tudi v zagotavljanje kakovosti storitev v posebnih razmerah, ki vplivajo na sprejem GNSS-signalov, posebej ob povečani Sončevi aktivnosti.

COBISS.SI-ID: 5569633