V2-1096 — Zaključno poročilo
1.
Vloga in pomen GNSS v geodinamiki

Človekova nemoč ob naravnih nesrečah kaže, da je naše znanje o kompleksnem sistemu Zemlja močno omejeno. Zato je razumevanje zapletenega in stalno spreminjajočega se planeta Zemlja, kako podpira življenje in kako človekova dejavnost vpliva na njegovo zmožnost, da ga bo podpirala tudi v prihodnje, eden največjih intelektualnih izzivov človeštva in družbe, ki želi blaginjo, zdravje in usmerjenost v trajnostni razvoj. Geodezija lahko in mora, ob podpori sodobne tehnologije vesoljske geodezije, prispevati znaten delež pri reševanju teh izzivov.

COBISS.SI-ID: 5673825
2.
Stanje omrežja SIGNAL in Službe za GPS ter transformacija med lokalnimi in ETRS89-koordinatami v Sloveniji

Predstavljen je razvoj omrežja SIGNAL, ki uporabnikom omogoča določanje položaja v realnem času z geodetsko natančnostjo. Za vzpostavitev in vzdrževanje takšne storitve na dolgi rok je nujno zagotoviti kakovostno državno geodetsko infrastrukturo. Načrtovana kombinirana geodetska mreža ničtega reda prinaša povezovanje doslej nepovezanih sestavin državnega prostorskega referenčnega sistema, ki vključuje horizontalno, višinsko, gravimetrično in GNSS-omrežje.

COBISS.SI-ID: 5569633
3.
Vloga kakovostnega višinskega sistema in geoida za izvedbo GNSS-višinomerstva

V prispevku je predstavljena primerjava določitve geoidnih višin iz geoida 2000 in testnega geoida iz leta 2010. Analizo natančnosti ploskev geoida Slovenije smo opravili s primerjavo geoidnih višin, ki jih dobimo kot razlike merjenih eliposoidnih in nadmorskih višin in tistih, ki jih interpoliramo iz modelov. Kakovost državnega modela geoida je v veliki meri odvisna od povezovanja vseh sestavin prostorskega referenčnega sistema. Najboljši način za povezavo teh sestavin je državna kombinirana geodetska mreža.

COBISS.SI-ID: 5578337