J1-4236 — Letno poročilo 2012
1.
Vgrajevanje učinkovine v nanovlakna iz polivinilnega alkohola z elektrostatskim sukanjem

Cilj diplomske naloge je bil izdelati PVA nanovlakna z vgrajeno protimikrobno učinkovino levofloksacinom, s tem pa razviti sodobno oblogo, ki bo izboljšala celjenje ran po dveh sinergističnih pristopih. V eksperimentalnem delu smo posebno pozornost, poleg izdelave nanovlaken z metodo elektrostatskega sukanja, namenili še proučevanju fizikalnih metod za stabilizacijo nanovlaken v vodnem okolju ter postavitvi model za spremljanje njihove hidratacije in erozije ter sproščanja zdravilne učinkovine. Na koncu smo na izdelanih nanokompozitnih sistemih ovrednotili še rast celične linije keratinocitov. Rezultati so pokazali, da dodatek levofloksacina poveča viskoznost in prevodnost raztopin PVA, kar posledično vodi v nastanek nanovlaken z nekoliko manjšim povprečnim premerom. Nadalje smo dokazali, da vse izbrane metode fizikalne stabilizacije (namakanje v netopilih, metanolu in etanolu, ter toplotna stabilizacija) zagotovijo ohranitev fibrilarne strukture nanovlaken v vodnem mediju vsaj 5 dni, vendar pa pri tem signifikantno vplivajo na celoten dostavni sistem. Pokazali smo namreč, da način stabilizacije lahko povzroči tako spremembo premera in poroznosti nanovlaken kakor tudi bistveno poveča kristalizacijo zdravilne učinkovine, spodbudi njen premik iz notranjosti na površino nanovlaken ter določa njen profil sproščanja. V sklopu in vitro študije smo ugotovili, da keratinociti, ki rastejo na podlagi iz nanovlaken, spremenijo svojo obliko. Poleg opisane diplome so bile v okviru raziskav projekta v letu 2012 zaključene še tri diplomske naloge ( [COBISS.SI-ID 3235441],[COBISS.SI-ID 3219057], [COBISS.SI-ID 3294065]).

D.10 Pedagoško delo

COBISS.SI-ID: 3218801
2.
Od raztopine do hitosanskih nanovlaken kot obetavnega materiala za celjenju ran

Dosežek predstavlja enega izmed 7 znanstvenih prispevkov, ki smo jih v letu 2012 predstavili na 4 mednarodnih konferencah (8th World Meeting on Pharmaceutics, Biopharmaceutics and Pharmaceutical Technology, Istanbul, Turčija; 9th Central European Symposium on Pharmaceutical Technology: nanopharmaceuticals and nanomedicine, Dubrovnik, Hrvaška; 9th International Conference and Workshop on Biological Barriers - in vitro and silico Tools for Drug Delivery and Nanosafety Research, Saarbrücken, Nemčija in SLONANO 2012, Ljubljana, Slovenia). Cilj raziskave je bil izdelava elektrostatsko sukanih nanovlaken iz fizikalno-kemijsko ovrednotenih razopin hitosana in in vitro vrednotenje njihove biokompatibilnosti, kar je predpogoj za uporabo nanovlaken na področju celjenja ran. Ugotovili smo, da mora biti relativna vlažnost okolja, v katerem poteka proces elektrostatskega sukanja, natančno nadzorovana, saj lahko le tako izdelamo nanovlakna brez vozlov. Stabilnost nanovlaken v vodnem okolju je odvisna od sestava polimerne zmesi iz katerih so izdelana nanovlakna, medtem ko viskoznost polimerne raztopine vpliva na debelino izdelanih nanovlaken. Dokazali smo, da nanovlakna na osnovi hitosana omogočajo rast celic in vitro, kar nakazuje obetaven potencial za njihovo uporabo na področju celjenja ran in vivo.

B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci

COBISS.SI-ID: 3224177
3.
(Ne)varnost nanodelcev

Izobraževalna televizijska oddaja obravnava problematiko varnosti in nevarnosti nanodelcev in širše nanomaterialov, kamor sodijo tudi nanovlakna. V oddaji vodja projekta prof. dr. Julijana Kristl skupaj z drugimi znanstveniki, ki se ukvarjajo z raziskavami nanodelcev, nazorno in širši publiki razumljivo predstavi obravnavano tematiko.

F.35 Drugo

COBISS.SI-ID: 2569039