J1-4236 — Letno poročilo 2013
1.
Raziskave molekularne strukture polimerov omogočajo razumevanje dostave učinkovin s farmacevtskimi oblikami

Tema vabljenega predavanja je bil vpliv molekularne structure polimera na sproščanje učinkovin iz različnih farmacevtskih oblik. V primeru kompleksnega anionskega polielektrolita kot je ksantan (XAN) je njegova struktura v vodnem okolju odvisna v glavnem od lastnosti medija, medtem ko je v primeru enostavnega neionskega polimera polivinilalkohola struktura odvisna od koncentracije polimera in učinkovine. XAN se v vodi nahaja v enoverižni konformaciji, medtem ko tvori v mediju s pH 1,2 rigidne dvojne vijačnice. Sproščanja pentoksifilina iz tablet XAN v mediju s pH 1,2 je hitrejše sproščanje kot v vodi, čeprav je struktura molekul XAN bolj rigidna. Difuzijska bariera je tanjša in zato je sproščanje v primerjavi s sproščanjem v vodi hitrejše. Organizacija molekul PVA v koloidni raztopini ima velik vpliv na izdelavo nanovlaken. Gladka nanovlakna lahko izdelamo le, kadar tvorijo molekule PVA ustrezno trdne notranje strukture v raztopini, ki se lahko usmerijo v smeri apliciranega električnega polja, kar omogoča popolno raztezanje polimera med elektrostatskim sukanjem. Dodatek natrijevega naproksenata (SN) vpliva na nekatere lastnosti raztopine PVA (gostoto, električno prevodnost, kinematično viskoznost). Ta vpliv je koncentracijsko odvisen, kar pomeni večje spremembe pri višji koncentraciji učinkovine. Kljub temu pa koncentracija SN do 10 % bistveno ne spremeni struktura PVA v raztopini in ne vpliva na izdelavo nanovlaken. Sproščanje učinkovine iz nanovlaken je skoraj trenutno ne glede na razmerje med PVA in SN v nanovlaknih. Torej, dokazan je vpliv strukture polimera na sproščanje učinkovine iz tablet XAN, medtem ko v primeru PVA nanovlaken korelacija med strukturo polimera in sproščanjem ni tako neposredna.

B.04 Vabljeno predavanje

COBISS.SI-ID: 3536753
2.
Vpliv topil na izdelavo polikaprolaktonskih nanovlaken z elektrostatskim sukanjem

V okviru projekta sta bili v letu 2013 zaključeni 2 magistrski in 4 diplomske naloge, kar dokazuje neposredni prenos znanja na mlade strokovnjake tj. sveže magistre in diplomante. Magistrske naloge: - BERTONCELJ, Valentina. Razvoj nanovlaken z rastnimi dejavniki in njihov vpliv na celični odziv in vitro [COBISS.SI-ID 3524977] - ZAVALOKA, Helena. Preučevanje nanovlaken iz polivinilalkohola kot dostavnih sistemov za nesteroidne antirevmatike [COBISS.SI-ID 3576177] Diplomske naloge: - ERJAVEC, Tomaž. Izdelava dvoplastnih nanovlaken z metodo elektrostatskega sukanja s koaksialno šobo [COBISS.SI-ID 3412081] - NOVAK, Ana. Izdelava in vrednotenje urejenih nanovlaken iz polivinilalkohola z metodo elektrostatskega sukanja [COBISS.SI-ID 3517041] - JERAJ, Žiga. Vpliv topil na izdelavo polikaprolaktonskih nanovlaken z elektrostatskim sukanjem [COBISS.SI-ID 3524209] - ZUPANČIČ, Alenka. Vpliv različnih dodanih snovi na fizikalno-kemijske lastnosti raztopin polivinilalkohola [COBISS.SI-ID 3487345]

D.10 Pedagoško delo

COBISS.SI-ID: 3524209
3.
Načrtovanje, izdelava in vrednotenje biokompatibilnih nanovlaken z metodo elektrostatskega sukanja

Krkino nagrado je dr. Romana Rošic, mag. farm., prejela za doktorsko disertacijo, ki jo je izdelala pod mentorstvom prof. dr. Julijane Kristl in somentorstvom izr. prof. dr. Saše Baumgartner. Doktorska naloga je rezultat raziskovalnega dela, ki je bilo neposredno vpeto v potek projekta, in celostno predstavlja dognanja s področja fizikalno-kemijskega proučevanja polimernih raztopin in izdelave ter končnega vrednotenja z elektrostatskim sukanjem izdelanih polimernih nanovlaken za uporabo v biomedicini. Znanstveni dosežki raziskav, ki so zajete v nagrajeni nalogi, so bili objavljeni v 8 člankih, od tega v 7 s faktorjem vpliva (5 izvirnih znanstvenih in 2 preglednih).

E.01 Domače nagrade

COBISS.SI-ID: 3553905