J6-4087 — Zaključno poročilo
1.
Človek, narava in okolje med severnim Jadranom in vzhodnimi Alpami v predmodernih obdobjih

Člana projektne skupine sta uredila mednarodno okoljskozgodovinsko monografijo, ki obravnava srednji in zgodnji novi vek v alpsko-jadransko-panonskem prostoru.

C.01 Uredništvo tujega/mednarodnega zbornika/knjige 

COBISS.SI-ID: 277728512
2.
Interakjcija med mestom in njegovim okoljem

Eden od 13 članov projektne skupine, ki so na mednarodnem simpoziju, organiziranem v sklopu projekta, predstavili svoje referate, je M. Kosi. Predaval je o srednjeveški urbani okoljski zgodovini na primeru Ljubljane. Reka je predstavljala vitalen naravni vir: poleg transportne žile še kot vir vode (pitje, higiena, potrebe raznih obrti), hrane (ribištvo) ter energije (mlini, žage, stope). Les je bil drugi najpomembnejši naravni vir – za gradnjo in kurjavo (ogrevanje, obrti). Nudili so ga bližnji gozdovi. Neposredna okolica mesta je bila intenzivno kmetijsko obdelana s strani meščanov (vrtovi, njive, sadovnjaki, travniki, pašniki) in je nudila mestu temeljno vsakdanjo oskrbo.

B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci

COBISS.SI-ID: 37311533
3.
Vremenska zapažanja ljubljanskega škofa v zgodnjej sedemnajstem stoletju

Član projektne skupine Ž. Zwitter se je z referatom udeležil Druge svetovne konference okoljskih zgodovinarjev, kjer je predstavil vremensko- in klimatskozgodovinsko analizo podatkov ljubljanskega škofa Tomaža Hrena (1597–1630).

B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci

COBISS.SI-ID: 55028578
4.
Razvoj severnojadranskih solin v obdobju Beneške republike

Član projektne skupine M. Štuhec je opravil vlogo mentorja doktorske disertacije o zgodovini severnojadranskih solin, ki mdr. obravnava okoljskozgodovinske teme.

D.09 Mentorstvo doktorandom

COBISS.SI-ID: 54920546
5.
Zgodovinski les v Sloveniji

Na specialnizirani delavnici, ki sta jo organizirala Univerza BOKU Dunaj in muzej na prostem v Stübingu, udeležili pa so se je strokovnjaki iz 12 držav, ki jih vsestransko zanima les kot materialni vir preteklih obdobij, je članica projektna skupine K. Čufar predstavila prispevek o lesu iz predmetov kulturne dediščine kot materialnem zgodovinskem viru. Na delavnici so bile dane konkretne pobude za začetek povezovanja in za bolj sistematično interdisciplinarno in mednarodno sodelovanje.

B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci

COBISS.SI-ID: 1995401