Knjiga obravnava premik od absolutnega zahtevka resnice in celovitega sistema vednosti pri Descartesu k pragmatičnosti francoske Enciklopedije (Diderot, d'Alembert), ki ni v prvi vrsti zasnovana kot totaliteta resnice, temveč kot vednost, ki se predstavlja kot javna dobrina. Ta premik spremlja skozi spreminjajočo se retoriko filozofskih tekstov, kjer se metafore individualne poti subjekta spoznanja ter sistematičnega drevesa vednosti (Descartes) prelevijo v bistveno bolj odprte in začasne podobe labirinta in zemljevida (Enciklopedija). Ta metaforični premik pa omogoča ravno zavest o tem, da je vsakršna celovitost sistema vednosti, ki se hoče vzpostaviti kot javno koristna, nemogoča.
COBISS.SI-ID: 258564096
Avtor preiskuje navezavo med procesi resnice in obstojem sveta. Izhaja iz ene od osnovnih in tradicionalnih gest filozofije, ki nazira čutnost za zmotno, lažno, nepopolno, in pokaže razvijanje sistemov resnice, ki zlagoma nekdanjih metodologij kartezijanskega dvoma, Humovega agnosticizma, fenomenološke redukcije ne potrebuje več. Monografija ponuja tezo o naivnem obstoju sveta, o možnosti filozofske dopustitve naivnega realizma.
COBISS.SI-ID: 259617024
Premisa te knjige je enostavna: globalni kapitalistični sistem se bliža apokaliptični ničelni točki. Njeni štirje jezdeci apokalipse so ekološka kriza, posledice biogenetske revolucije, nesorazmerja v samem sistemu (intelektualna lastnina, boj za surovine, vodo in hrano) in eksplozija socialnih delitev in izključitev. Prva reakcija družbe je zanikanje, potem jeza zaradi nepravic v novem svetovnem redu, potem poskusi pogajanj in nazadnje depresija in umik vase. Ko gremo skozi to ničelno točko, pa krize ne razumemo več kot grožnje, temveč kot možnost novega začetka. Poleg vseh drugih tem, ki zadevajo vprašanja javnosti, so za naš projekt še posebej relevantne analize, ki opozarjajo na privatizacijo javnega v arhitekturi (prostor), v izobraževanju in medijih.
COBISS.SI-ID: 2182023