L2-4023 — Zaključno poročilo
1.
Analiza porušitve pregrade po metodi SPH

V članku so prikazani rezultati laboratorijskega eksperimenta in računalniške simulacije vala vsled porušitve pregrade z uporabo metode SPH. Metoda zglajenih delcev je brezmrežna metoda za simulacijo toka tekočin. Uporabljen je bil model TisIsat, ki je bil razvit na Katedri za mehaniko tekočin na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani. Rezultati modela Tis Isat so pokazali dobro ujemanje z meritvami.

F.02 Pridobitev novih znanstvenih spoznanj

COBISS.SI-ID: 5532769
2.
Računi valov zaradi morebitnih porušitev pregrad v Sloveniji

Pregrade, ki zadržujejo vodo za energetiko, kmetijstvo, vodooskrbo in druge namene, so eni najpomembnejših in obenem najzahtevnejših inženirskih objektov. Kljub visokim standardom pri projektiranju in izgradnji predstavljajo pregrade zaradi zadrževanja velikih količin vode določeno tveganje za naselja in prebivalce na dolvodnih področjih. Podan je pregled trenutnega stanja na področju izračuna valov zaradi morebitnih porušitev pregrad v Sloveniji. Med praktičnimi primeri so podrobneje prikazani trije: simulacija porušitvenih valov v verigi hidroelektrarn na spodnji Savi, kjer leži tudi edina nuklearna elektrarna v Sloveniji, NE Krško, porušitveni val po morebitni porušitvi dela nasipa n ačrtovane akumulacije črpalne elektrarne Kozjak v severovzhodni Sloveniji in računi drobirskega toka v Logu pod Mangartom.

F.17 Prenos obstoječih tehnologij, znanj, metod in postopkov v prakso

COBISS.SI-ID: 6077793
3.
Simulacije nihanja vodne gladine v akumulaciji po metodi SPH

Metoda hidrodinamike zglajenih delcev (SPH) je razmeroma nova brezmrežna Lagrangeova metoda, ki je še vedno v fazi razvoja in še ni dodobra preverjena. Z metodo SPH je možno dobro simulirati hipne spremembe gladine, nihanje gladin, lomljenje valov, itd. Metodo smo preverili na primeru nihanja vodne gladine v akumulaciji. Takšna nihanja nastanejo predvsem zaradi porušitve pregrade, ki lahko povzročijo velike naravne katastrofe. Ce pa želimo natančno simulirati dogajanje dolvodno od akumulacije, moramo najprej dobro poznati dogajanje v sami akumulaciji. V tem delu so prikazani rezultati simulacij nihanja vodne gladine v akumulaciji po metodi SPH.

F.17 Prenos obstoječih tehnologij, znanj, metod in postopkov v prakso

COBISS.SI-ID: 6345569
4.
Premeščanje plavin po metodi SHP

V prispevku so predstavljeni rezultati simulacij premeščanja plavin v naravnem hudourniku. Simulacije so bile izdelane z uporabo SPH modela Tis Isat. Prispevek je bil predstavljen na tradicionalnem letnem srečanju slovenskih hidrotehnikov "Goljevščkov spominski dan", Ljubljana, 6. 3. 2014.

F.02 Pridobitev novih znanstvenih spoznanj

COBISS.SI-ID: 6796129