Izdelana je bila parametrična študija točkovnega varjenja s trenjem in mešanjem (FSSW) ob uporabi orodja brez trna. Spajali smo aluminijevo zlitino 5754 v prekrivnem zvarnem spoju. Eksperimentalni načrt smo izdelali s pomočjo metode površin odziva, kjer smo spreminjali hitrost rotacije trna, hitrost pomikanja v material in čas zadrževanja medtem ko smo imeli konstantno globino ugreza orodja na 0,4 mm. Med varjenjem smo merili potek osne sile in moment na orodju z uporabo dinamometra. Varjence smo pregledali vizualno ter jih testirali na natezno strižno obremenitev do porušitve. Porušene vzorce smo vizualno pregledali, mikrostrukturo in spojno mesto pa smo pregledali na optične mikroskopu. Razvili smo matematične modele, ki povezujejo varilne parametre s trdnostjo spojev, osnimi silami, in momenti. Določili smo optimalne parametre varjenja, pri katerih doseže spoj največjo trdnost, pri tem pa sta osna sila in moment v spodnjem območju.
F.02 Pridobitev novih znanstvenih spoznanj
COBISS.SI-ID: 13240859V prekrovnem spoju smo s trenjem in mešanjem v prekrovnem spoju varili 4 mm debelo pločevino iz aluminijeve zlitine AlSi12, ter AlSi12 z Al 99,5. Uporabili smo klasično orodje s čepom. Pri varjenju smo spreminjali hitrost varjenja orodja med 235 in 1180 obr/min, hitrost varjenja je bila med 71 in 450 mm/min, nagibni kot orodja 2°, širina špranje pa 0 in 0,5 mm. Iz izdelanih zvarov smo izdelali vzorce za analizo mikrostrukture ter merjenje natezne trdnosti. Mikrostrukturo vzorcev smo pregledali na optičnem mikroskopu v polarizirani svetlobi in na njih izmerili trdoto po Vickersu. S parametrično analizo smo določili procesno okno varilnih parametrov, ker dobimo kakovostne zvarne spoje. Spajanje aluminijeve zlitine AlSi12 s čistim aluminijem Al 99,5 je mogoče.
F.06 Razvoj novega izdelka
COBISS.SI-ID: 1424223Prispevek predstavlja parametrično analizo točkovnega varjenje s trenjem in mešanjem aluminijave zlitine AA5754 v prekrovnem zvarnem spoju. Eksperimentalni načrt smo izdelali s pomočjo metode površin odziva, kjer smo spreminjali hitrost rotacije trna, hitrost pomikanja v material in čas zadrževanja medtem ko smo imeli konstantno globino ugreza orodja na 0,4 mm. Varjence smo pregledali vizualno ter jih testirali na natezno strižno obremenitev do porušitve. Porušene vzorce smo vizualno pregledali, mikrostrukturo in spojno mesto pa smo pregledali na optične mikroskopu. Razvili smo matematične modele, ki povezujejo varilne parametre s trdnostjo spojev, osnimi silami, in momenti. Določili smo optimalne parametre varjenja, pri katerih doseže spoj največjo trdnost, pri tem pa sta osna sila in moment v spodnjem območju.
F.01 Pridobitev novih praktičnih znanj, informacij in veščin
COBISS.SI-ID: 12907547