Članek opisuje vpliv postopka mešanja in trenja (FSP) na superplastično vedenje zlitine Al-4.5 Mg z dodanim Sc in Zr. Primerjali smo superplastično vedenje pločevine narejene po postopku trenja in mešanja (FSP) in pločevine, izdelane s konvencionalnim postopkom s hladnim valjanjem. Merjenje superplastičnosti je vključevalo napetost tečenja in maksimalen raztezek pri začetni hitrosti deformacije od 1×10−3 s−1 do 1 s−1 pri temperaturah preizkušanja od 350 °C do 500 °C. Postopek FSP je bistveno izboljšal superplastično vedenje zlitine v primerjavi z zlitino izdelano z hladnim valjanjem. To se je pokazalo predvsem v višjem raztezku pri višjih hitrostih deformacije in nižjih temperaturah.
COBISS.SI-ID: 1315679
Članek opisuje vpliv manjših dodatkov skandija in cirkonija na superplastično obnašanje zlitine Al-5Mg obdelane po postopku mešanja in trenja (FSP). Merjenje superplastičnosti je vključevalo napetost tečenja in maksimalen raztezek za zlitine (v wt.%) Al–5Mg–0.1Zr, Al–5Mg–0.2Sc, and Al–5Mg–0.2Sc–0.15Zr pri začetni hitrosti deformacije od 1×10−3 s−1 do 1×10-1 s-1 pri temperaturah preizkušanja od 350 °C do 500 °C. Postopek FSP pri hitrostih gibanja orodja med 95 do 475 rpm je bistveno izboljšal superplastično vedenje zlitine Al–5Mg–0.2Sc–0.15Zr, ki je dosegla preko 1900 %.raztezke brez porušitve Ostale zlitine obdelane s FSP postopkom in obdelane pri nižjih hitrostih rotacije niso dosegle superplastičnih lastnosti zaradi abnormalne rasti kristalnih zrn. Rezultati zlitine obdelane po postopku FSP so bili primerjani z rezultati konvencionalne zlitine obdelane s hladnim preoblikovanjem.
COBISS.SI-ID: 1507423
Izdelana je bila parametrična študija točkovnega varjenja s trenjem in mešanjem (FSSW) ob uporabi orodja brez trna. Spajali smo aluminijevo zlitino 5754 v prekrivnem zvarnem spoju. Eksperimentalni načrt smo izdelali s pomočjo metode površin odziva, kjer smo spreminjali hitrost rotacije trna, hitrost pomikanja v material in čas zadrževanja medtem ko smo imeli konstantno globino ugreza orodja na 0,4 mm. Med varjenjem smo merili potek osne sile in moment na orodju z uporabo dinamometra. Varjence smo pregledali vizualno ter jih testirali na natezno strižno obremenitev do porušitve. Porušene vzorce smo vizualno pregledali, mikrostrukturo in spojno mesto pa smo pregledali na optične mikroskopu. Razvili smo matematične modele, ki povezujejo varilne parametre s trdnostjo spojev, osnimi silami, in momenti. Določili smo optimalne parametre varjenja, pri katerih doseže spoj največjo trdnost, pri tem pa sta osna sila in moment v spodnjem območju.
COBISS.SI-ID: 13806875
Prispevek predstavlja analizo mikro varjenja s trenjem in mešenjem elektrolitskega bakra (CuETP) v sočelnem in v prekrivnem spoju. Izdelan je bil plan eksperimentov, da bi se ugotovilo vpliv oblike orodja in varilnih parametrov na kakovost izdelanih zvarov. Izdelani zvari so bili analizirani glede mikrostrukture in glede natezne trdnosti. V coni mešanja je prišlo do drobljenja zrn. Trdnost spoja je presegla trdnost osnovnega materiala.
COBISS.SI-ID: 13473819
Prispevek predstavlja pregled različnih napak, ki se pojavijo pri varjenju s trenjem in mešanjem. Za lažjo razlago pojava napak je na začetku podan pregled procesa. Osrednji poudarek prispevka je na vplivu varilnih parametrov. Napake so razdeljene na tri skupine glede na vnos energije. Pregled napak je prikazan pri varjenju različnih materialov.
COBISS.SI-ID: 13744411