Izdelana je študija varivosti 4 mm debele pločevine iz aluminijeve zlitine 5083 pri varjenju s trenjem in mešanjem. Načrt eksperimentov je bil pripravljen na podlagi sposobnosti univerzalnega frezalnega stroja. Spreminjali smo hitrost vrtenja orodja od 200-1250 r/min, hitrost varjenja 71-450 mm/min, kot nagiba orodja pa je bil konstanten pri 2°. Vpeljana sta bila faktorja podajanje na vrtljaj (FPR) in obratov na podajanje (RPF), s katerima bolj nazorno prikažemo vpliv parametrov procesa. Iz izdelanih varov smo pripravili vzorec za analizo mikrostrukture, vzorec za meritev trdote po Vickersu ter posebne miniaturne epruvete za natezni preizkus. Mikrostruktura je bila pripravljena za opazovanje na svetlobnem mikroskopu v polarizirani svetlobi. Optimalni parametri varjenja so bili ugotovljeni pri FPR 0,35 mm/r, pri čemer dobimo kakovostne zvare, z minimalnim povečanjem trdote vara in do 15-odstotnim padcem natezne trdnosti.
COBISS.SI-ID: 12490011
Izdelana je bila obširna raziskava varjenje s trenjem in mešanjem 4 mm debele aluminijeve zlitine za preoblikovanje. Testirali smo velik spekter varilnih parametrov pri konstantnem nagibnem kotu orodja. Iz zvara smo izdelali miniaturne preizkušance za natezni test. Pripravili smo vzorce za analizo mikrostrukture, ki smo jih opazovali na svetlobnem mikroskopu v polarizirani svetlobi. Na vzorcih smo izmerili trdoto v Vickersih. Na osnovi rezultatov smo določili optimalne parametre spajanje zlitine glede na mehanske lastnosti in lastnosti mikrostrukture.
COBISS.SI-ID: 12401435
Izdelana je bila raziskava poškodb orodij za tlačno litje aluminija, s poudarkom na temperaturnih razpokah. Cilj študije je bil podaljšanje obratovalne dobe orodij z navarjanjem maraging jekel, ki bi bilo ekonomsko upravičeno. Narejena je bila obširna raziskava razpok na orodjih za tlačno litje, ki se pojavijo kot posledica termičnega utrujanja. Razvita je bila naprava za potopno testiranje, ki omogoča simulacijo razmer tlačnega litja to je kontrolirano termično utrujanje materiala. Izdelali smo testne epruvete posebne geometrije. Izdelane so bile iz jekla AISI H13, ter različno toplotno obdelane. Na robove nekaterih epruvete smo po postopku TIG navarili maraging jeklo in vare toplotno in mehansko obdelali. Vzorci so bili testirani v navarjenem ali staranem stanju. Po opravljenem testiranju smo iz epruvet izdelali vzorce za svetlobno in elektronsko mikroskopijo. Naredili smo EDS analizo – kvantitativno analizo kemijskih elementov okoli razpok. Število in velikost razpok smo statistično obdelali ter izmerili trdoto HV. Rezultati so pokazali dobro odpornost na termično utrujanje optimalno toplotno obdelanega jekla H13. Rast površinskih razpok je bila pospešena z oksidacijo površine.
COBISS.SI-ID: 12133403