Spajanje z gnetenjem je tehnologija, ki se intenzivno razvija od patentiranja leta 1991 na Britanskem inštitutu za varjenje. V industrijski praksi je najbolj razširjena uporaba FSW-tehnologije za spajanje gnetnih aluminijevih zlitin. V zadnjem času se raziskave osredinjajo tudi na spajanje dveh različnih zlitin. Spajanje z gnetenjem ima velik potencial tudi v livarski industriji, še posebej pri tlačnem litju. Ta članek opisuje izvedeno eksperimentalno spajanje dveh različnih zlitin. Spojeni sta bili gnetna zlitina AA1050 in livarska zlitina AA413.0. Taki spoji imajo svojo uporabno vrednost pri sestavljenih ulitkih, kjer lahko s spajanjem različnih zlitin z različnimi fizikalnimi lastnostmi dosežemo nehomogene lastnosti sklopa, kjer je to potrebno. S spajanjem tlačnih ulitih delov lahko izdelamo sklope z notranjimi votlimi deli. Lastnosti tako izdelanih sklopov so primerljive z lastnostmi tlačnih ulitkov. V članku so navedene temperature, izmerjene med spajanjem dveh različnih zlitin. Za določitev optimalnih parametrov spajanja je bilo le-to izvedeno pri različnih vrtljajih orodja in pri različnih hitrostih spajanja. Spoji so bili mehansko analizirani. Stacionarno temperaturno polje med spajanjem dveh različnih zlitin je bilo izračunano s programom Sysweld z metodo končnih elementov.
COBISS.SI-ID: 1264991
Prispevek podaja rezultate spajanja naprednih poroznih (APM) sendvič panelov s postopkom varjenja s trenjem in mešanjem. APM penasti sendvič paneli so sestavljeni iz APM pene povezane z dvema 1 mm debelima pločevinama iz aluminijeve zlitine EN AW 6082-T6. Testirali smo več različnih primerov sočelnih spojev z in brez dodane vmesne pločevine. Uporabili smo klasično obliko orodja za FSW. Varjenje je potekalo pri 1,5° nagibnem kotu orodja s konstantno rotacijo varilnega orodja pri 1900 min-1. Varilna hitrost je variirala med 95 in 235 mm/min. Iz vizualno sprejemljivih vzorcev smo izdelali vzorce za analizo mikrostrukture, žilavosti in natezne teste. Določili smo optimalno oblika zvarnega spoja glede na dobljene rezultate. Naredili smo predpostavke za nadaljnje raziskovanje spajanja materiala. Značilne lastnosti APM sendvič panelov se še povečajo, če se jih lahko uspešno spaja.
COBISS.SI-ID: 13353499
Članek prikazuje rezultate preliminarnih testov uporabe volframovih dodajnih materialov za reparaturno varjenje orodij za tlačno litje. V raziskavi je bilo kot osnovni material uporabljeno orodno jeklo za delo v vročem AISI H13. Zvarni spoj V-oblike med dvema ploščama osnovnega materiala smo zavarili s postopkom večvarkovnega varjenja TIG, kot dodajni material pa uporabili masivno varilno palico na bazi volframa. Za analizo mikrostrukture smo uporabili elektronski in optični mikroskop. V mikrostrukturi smo opazili, da med varjenjem ne pride do popolne pretalitve vseh delcev volframa, med strjevanjem taline pa je prišlo do tvorbe evtektika. V dveh horizontalnih in eni vertikalni smeri je bila analizirana tudi trdota zvarnega spoja, pri čemer rezultati kažejo, da je povprečna trdota čistega zvara 380 HV0.3. Žilavost zvara je bila pomerjena na vzorcu s Charpy-V zarezo. Nizko žilavost v velikosti 5.1 J pripisujemo velikemu deležu volframa porazdeljenem znotraj duktilne osnove na bazi železa in niklja. Razteznost zvara je bila merjenja preko upogibnega preizkusa, kjer je bilo teme vara v natezni coni.
COBISS.SI-ID: 13223451