L6-4315 — Letno poročilo 2012
1.
Teologija podobe

V prispevku so obravnavane tri slike Franza Ignaza Flurerja (Augsburg, 1688–Graz, 1742), enega vodilnih štajerskih umetnikov prve polovice 18. stoletja. Podobi v velikem oltarju cerkve sv. Petra pri Mariboru Izročanje ključev in Savlovo spreobrnjenje je naslikal leta 1737 za ambicioznega teološko izobraženega župnika Janeza Krstnika Sitticha. V članku je natančno analizirana slika Kristusovega izročanja ključev sv. Petru, ki z upodobitvijo sv. Mihaela in nebeškega Jeruzalema precej nadgrajuje likovno tradicijo, pa tudi Savlovo spreobrnjenje po Rubensu in Štirinajst priprošnjikov v sili. Slednja slika je bila razlog za poglobljeno raziskavo, saj je bilo ob uvrstitvi na razstavo Kako prepoznati in razumeti upodobljeno – vsebina mariborskih umetnin brez atribucije in pomanjkljivo obdelana.

COBISS.SI-ID: 34694189
2.
Palača Hermana barona Gödel Lannoya v Mariboru

Prispevek Polone Vidmar o palači Hermanna barona Gödel Lannoya obravnava arhitekturo in notranjo opremo najpomembnejše mariborske historistične palače, ki je bila doslej skopo raziskana. Stavbe ob zahodnem robu mestnega jedra so sedanjo podobo dobile v 19. stoletju. Prispevek izpostavlja naročniško vlogo barona Hermanna, ki je mestno palačo bogato opremil po zgledu tržaških in beneških palač. Vse do prenove za potrebe Umetnostne galerije Maribor v petdesetih letih 20. stoletja je bila palača opremljena z najbolj kakovostno zbirko historističnega pohištva v Mariboru in s pomembno zbirko slik.

COBISS.SI-ID: 1225349
3.
Motiv obeliska v opusu Branka Kocmuta

Branko Kocmut (1921–2006), vodilni mariborski arhitekt druge polovice 20. stoletja, je kot poglavitni likovni element uporabljal vodoravnico. Le tu in tam se odločil, da v obliki obeliska ustvari vertikalni poudarek v prostoru. Na ta način je realiziral nekaj spomenikov padlim udeležencem narodnoosvobodilnega boja. V prispevku so obravnavani Kocmutova ureditev grobnice padlim borcem Slovenjegoriške čete na starem ptujskem pokopališču (1956), obelisk v Mostju pri Ptuju (1959) ter dva obeliska v Mariboru: spominski obeležji pred vhodom v Pedagoško fakulteto (1979) in v Volkmerjevem prehodu (1975).

COBISS.SI-ID: 35232301