Z2-4172 — Letno poročilo 2011
1.
Numerična simulacija prestavitve rezervoarja B 8400

Jekleni rezervoar B 8400 s prostornino 500 m3 je namenjen shranjevanju vode. Njegova oblika je cilindrična z notranjim premerom 4000 mm, z višino 9795 mm in konstantno debelino cilindra 6 mm. Rezervoar je pokrit s samonosilno streho v obliki konusa z naklonom 20° in debelino pločevine 7 mm. Streha je privarjena na zgornjo obročno ojačitev na cilindru. Zaradi posebnih okoliščin se je rezervoar gradil 30 m od svoje končne lokacije. Na končno mesto je bil postavljen s pomočjo dvigala, brez dodatnega podpiranja strehe. Detajl pritrjevanja vrvi za dvigovanje in odziv rezervoarja med dvigovanjem smo numerično simulirali s programskim orodjem Abaqus. Simulacija je imela dve stopnji. V prvi se je rezervoar dvignil, v drugi pa položil na temeljno podlago pod kotom 2%. Takšna gradnja rezervoarja z njegovo prestavitvijo je bila ekonomično najučinkovitejša in tudi najhitrejša, zahteven računski dokaz varnosti pa je prikazan v projektu.

F.09 Razvoj novega tehnološkega procesa oz. tehnologije

COBISS.SI-ID: 5710177
2.
Poročilo št. 18/11 KMK o pregledu projekta nosilne konstrukcije nadstrešnice sončno elektrarno - ADRIA, Novo mesto

Med izvedbo jeklene nadstrešnice, ki podpira sončno elektrarno je izvajalec ugotovil, da je konstrukcija nadstrešnice zelo podajna že pod stalno obtežbo. Konstrukcija je bila zasnovana iz hladno-oblikovanih jeklenih profilov. Ti profili zaradi svoje nizke teže v določenih primerih predstavljajo zelo ekonomično konstrukcijsko rešitev. Pri dokazu varnosti takšne konstrukcije je potrebno pozornost posvetiti izračuni stabilnosti. Glede na to, da je bil projekt že v fazi izvedbe smo v poročilu predlagali zelo ekonomično rešitev, ki je konstrukcijo stabilizirala in ojačila. Predlagana rešitev je temeljila na znanju z dodano vrednostjo.

F.34 Svetovalna dejavnost

COBISS.SI-ID: 5709921
3.
Testi preklopnih vijačenih spojev - Jeklo S235

Potek testov in delne rezultate sem oktobra 2011 v Bukarešti predstavil na rednem sestanku mednarodnega tehničnega telesa ECCS TC10 (Evropska konvencija za jeklene konstrukcije, Tehnični odbor 10 – spoji v jeklenih konstrukcijah). Člani odbora so strokovnjaki iz akademske sfere in industrije. Odbor je odgovoren je za strokovno obravnavo spojev v jeklenih konstrukcijah in pristojen za obravnavo in spremembo standarda EN 1993-1-8, kjer se obravnava predlagana tematika. Slovenski standard s to tematiko je identičen evropskemu. Na sestanku ECCS TC 10 sem sodeloval kot gost na povabilo prof.dr. Darka Bega, predstojnika Katedre za metalne konstrukcije na UL FGG. Predstavitev je bila sprejeta zelo pozitivno in s diskusijo, končala pa se je s povabilom na naslednji sestanek, kjer bom poročal o dodatnih rezultatih na projektu.

B.04 Vabljeno predavanje