V4-1103 — Zaključno poročilo
1.
Molekulske interakcije fitoplazemskih povzročiteljic trsnih rumenic z vinsko trto (Vitis vinifera L.)

Z metodo kvantitativnega PCR v realnem času smo med rastno sezono spremljali količino fitoplazme Flavescence dorée (FDf) v različnih tkivih vinske trte. Njeno prisotnost smo prvič dokazali v cvetovih in viticah, visok titer pa smo določili v jagodah. Med rastno sezono je titer FDf v tkivih z bolezenskimi znamenji naraščal. Ugotovili smo, da FDf lahko detektiramo že v začetku rastne sezone, pred pojavom bolezenskih znamenj, kadar je infekcijski pritisk velik. Študija izražanja izbranih štirinajstih genov med rastno sezono je pokazala statistično značilno različno izražanje genov v zdravih in s FDf okuženih rastlin avgusta, v času bolezenskih znamenj. Izražanje je bilo podobno kot v predhodnih raziskavah interakcije trte s fitoplazmo Bois noir (BNf). Statistična analiza PCA je pokazala, da na podlagi izražanja izbranih genov lahko poleti ločimo rastline glede na njihov zdravstveni status. V času bolezenskih znamenj smo v listih rastlin okuženih s ftioplazmama BNf ali FDf pokazali povečano količino sladkorjev, predvsem saharoze in škroba. V rastlinah okuženih s FDf smo pokazali tudi višjo aktivnost encima saharoza sintaza (SUSY), ne pa tudi spremenjene aktivnosti encimov ADP-glukoza pirofosforilaza (AGPaza) in nevtralana invertaza (nINV). S pomočjo tehnike GC-MS smo ugotovili, da fitoplazmi BNf in FDf povzročata različen metabolni profil, ki pa je lahko posledica različne sorte trte pri obeh interakcijah in/ali različnega tipa fitoplazme. Na podlagi količine vseh metabolitov je analiza PCA pokazala, da se rastline lahko ločijo glede na njihov zdravstveni status, vendar pa so metaboliti, ključni za ločevanje, različni pri obeh interakcijah. Pri obeh interakcijah pa smo pokazali statistično značilno višjo vsebnost heksoza 6-fosfatov, ki so kot začetne komponente glikolize domnevni vir energije za fitoplazme. Predpostavljamo, da je patogenost fitoplazem med drugim posledica slabšega nalaganja saharoze v floem, kar zmanjša transport sladkorjev do drugih ponornih tkiv, predvsem jagod, ki ne morejo kopičiti zadostne količine sladkorjev.

F.02 Pridobitev novih znanstvenih spoznanj

COBISS.SI-ID: 818551
2.
Razvoj modela za napovedovanje zatiranja ameriškega škržatka (Scaphoideus titanus Ball)

Ameriški škržatek (Scaphoideus titanus) je glavni naravni prenašalec zlate trsne rumenice, bolezni vinske trte, ki jo povzroča karantenska fitoplazma Grapevine Flavescence dorée (FD). Eden od pomembnih ukrepov za uspešno preprečevanje širjenja FD v vinogradih je pravočasno zatiranje ameriškega škržatka. V ta namen smo začeli z razvojem modela, ki bo pripomogel k pravočasnemu napovedovanje uporabe insekticidov za zatiranje ličink in odraslih škržatkov. Najpomembnejši podatki za razvoj modela so: začetek izleganja ličink, dolžina izleganja ličink, trajanje razvojnih stopenj ličink in nimf ter razvoj odraslih škržatkov. V prispevku bodo predstavljeni podatki o bionomiji ameriškega škržatka, ki so bili pridobljeni v letu 2012, tako v nadzorovanih razmerah, rastni komori, kot tudi na prostem, v vinogradih. Podatki bodo prispevali k razvoju modela za napovedovanje zatiranja ameriškega škržatka.

F.18 Posredovanje novih znanj neposrednim uporabnikom (seminarji, forumi, konference)

COBISS.SI-ID: 615820
3.
Klasifikacijska drevesa osnovana na informaciji o genski ekspresiji izbranih genov za napoved, da je vinska trta okužena z BN

Različne fitoplazemske skupine po vsem svetu na vinski trti povzročajo trsne rumenice. Med njimi je fitoplazma iz skupine stolbur, povezana z boleznijo BN zelo pogosta. V prejšnji raziskavi smo pokazali primerjavo globalnega transkriptomskega profila zdravih in z BN okuženo vinsko trto sorte chardonnay. V dveletnem poskusu smo analizirali komplet 17 izbranih različno izraženih genov iz različnih poti. Pokazali smo njihovo primernost za zanesljivo klasifikacijo okuženih rastlin in karakterizacijo dovzetnostih lastnosti v vinogradu. V tej raziskavi smo na osnovi prejšnje komplet genov povečali na 22 in eksperiment podaljšali na pet let. Da bi odkrili potencialne označevalske gene, ki bi jih lahko uporabili v diagnostičnih testih smo uporabili klasifikacijska drevesa.

B.04 Vabljeno predavanje

COBISS.SI-ID: 2872143
4.
Metode daljinskega zaznavanja pri nadzoru zlate trsne rumenice (Flavescence dorée)

Predstavljeni so bili poskusi uvedbe metode daljinskega zazanavanja pri nadzoru zlate trsne rumenice.

F.18 Posredovanje novih znanj neposrednim uporabnikom (seminarji, forumi, konference)

COBISS.SI-ID: 3805544