Zgodnje informacije o pridelku imajo poseben pomen pri intenzivni pridelavi jabolk. Večina napovednih metod je starejših in so bile razvite za napoved dela, časa, organizacije in stroškov kot intenzivno hibridni modeli, ki so temeljili na analizi slike in nevronske mreže. Podatki so bili pridobljeni v obdobju od konca redčenje plodičev junija do nabiranja digitalne slike 120 dreves 'zlati delišes "(štirikrat) in 120 dreves "Braeburn" (5-krat) v intenzivnih sadovnjakih. Prvotno je bila vsaka slika obdelana s slikovno algoritemsko analizo za pridobitev podatkov o številu sadja in napovedi donosa za vsako obdobje vzočenja posebej, ki so služili za vhodne podatke za modeliranje z nevronskimi mrežami - atrificial meural network (ANN). Napovedna moč hibridne metode je pokazala večjo točnost v primerjavi z slikovnimi analizami pri obeh sortah. Z novim postopkom je bila povečana povezanost (visoka koleracija) med napovedjo in stehtanim donosom 0,73-0,83 za "Zlati delišes" in 0,51-0,78 za "Braeburn". Standardni odklon je bil zmanjšan iz 4-79 na 2,83 kg pri "Zlati delišes" in iz 3,64 na 2,55 kg pri "Braeburn". Z uvedbo nove metode v praksi, se priporočajo dodatni testi na različnih lokacijah, vključno z vsemi pomembnimi vrstami jabolk.
COBISS.SI-ID: 3356972
Vplivi globalizacije na podeželje v Sloveniji: primer Pomurja in Goriške Prispevek prikazuje izsledke raziskave, v kateri so bili preučeni procesi globalizacije in njihovi učinki na evropskem podeželju z namenom prepoznavanja ravnotežja med priložnostmi in realnim stanjem ter grož - njami, ki jih predstavljajo različni globalizacijski procesi. V Sloveniji je preučevanje potekalo v pomurski in goriški statistični regiji, in sicer je bil v prvi podrobneje preučen (1) okoljski kapital in sonaravni razvoj dejavnosti, ki slonijo na ohranjenem naravnem okolju v regiji (npr. turizem) ter (2) selitveni tokovi na podeželju, predvsem priselitev tujcev zaradi privlačnosti pokrajine; v goriški statistični regiji pa je bilo podrobneje preučeno podjetništvo na podeželju.
COBISS.SI-ID: 49621346
Rastoče povpraševanje po ekoloških živilih v Sloveniji je tržna priložnost za kmete. Namen prve obsežne raziskave trga ekoživil v Sloveniji je bil ugotoviti stanje in perspektive, s poudarkom na domači ponudbi, ter predlagati ukrepe za izboljšanje. Prispevek na osnovi izbranih rezultatov raziskave opisuje tržno uspešnost in tržne načrte slovenskih ekoloških kmetij. Izvedeno je bilo neposredno anketiranje reprezentativnega vzorca ekoloških kmetij (256), popisane so bile ekološke tržnice in opravljeni pogovori z 1/3 prodajalcev na njih ter opravljeni poglobljeni intervjuji s ključnimi trgovci ekoživil. Ugotovljeno je bilo, da je neposredna prodaja s 85 % deležem daleč najpomembnejša oblika trženja slovenskih ekoloških živil. Prevladuje prodaja na kmetiji, približno 110 ekoloških kmetij pa ustvari v povprečju 70 % svojih tržnih prihodkov na ekoloških tržnicah. Po drugi strani pa trgovci poročajo o pomanjkanju oziroma nedosegljivosti domačih ekoloških pridelkov, čeprav potrošniki povprašujejo po njih. Celoten promet z ekološkimi živili v Sloveniji v l. 2010 je ocenjen na približno 1 % vsega prometa z živili, od tega pa je slovenskih ekoloških živil le približno 20 %. Prispevek podaja nekatere predloge za povečanje domače tržne ekološke pridelave, še zlasti v luči dodatnega povpraševanja po ekoživilih (zelena javna naročila).
COBISS.SI-ID: 49215842