P1-0236 — Zaključno poročilo
1.
Evropski rdeči seznam habitatov

Prvi evropski Rdeči seznam habitatih tipov obsega pregled trenutnega stanja vseh naravnih in pol-naravnih habitatov ter opozarja na njihovo morebitno ogroženost. Pri izdelavi je bila uporabljena spremenjena različica IUCN kriterijev in meril, ki je primerna za habitatne tipe. Rdeči seznam temelji na podatkih za vsak habitatni tip iz vseh evropskih držav. Obdelava vsebuje popoln opis, zemljevid razširjenosti, fotografije, povezave z drugimi sistemi za razvrščanje, podrobnosti o nastanku in pričakovane trende ter sezname groženj z informacijami o možnosti za ponovno vzpostavitev teh habitatov. Rdeči seznam zajema veliko širši nabor habitatnih tipov, kot je tisti, ki je pravno zaščiten v skladu z Direktivo o habitatih.

F.27 Prispevek k ohranjanju/varovanje naravne in kulturne dediščine

COBISS.SI-ID: 41014317
2.
Strokovne monografije o nekaterih gozdnih rastiščnih tipih Slovenije

Rezultate fitocenoloških raziskav zadnjih desetih let smo povzeli v petih strokovnih monografijah (COBISS ID 287380480, 279568384, 273564928, 273564928, 265170688, 270705664), ki opisujejo manj poznane tipe gozdne in grmiščne vegetacije Slovenije. Opisi vsebujejo podatke o sinsistematski pripadnosti, razširjenosti, ekologiji, vrstni sestavi, gozdnogospodarskem in varovalnem pomenu in biotopski vlogi izbranih gozdnih rastiščnih tipov. Opisi so opremljeni s številnimi fotografijami, ki gozdarjem, agronomom, krajinskim arhitektom, geografom in drugim pomagajo prepoznavati različne oblike gozdne vegetacije, ki jo večinoma naravovarstveno visoko vrednotimo in je vključena v omrežje Natura 2000.

F.17 Prenos obstoječih tehnologij, znanj, metod in postopkov v prakso

COBISS.SI-ID: 287380480
3.
Svetovanje pri pripravi dokumentarnega filma in knjige

Predivo pajkov velja za najmočnejši biološki material, ki ima izjemen potencial za inspiracijo nove generacije izjemno učinkovitih sintetičnih biomaterialov. Darwinov drevesni pajek (Caerostris darwini), živeč v tropskem deževnem gozdu Madagaskarja, gradi ogromne kolesaste mreže, razpete čez reke in jezera. Te mreže so narejene iz prediva, ki po natezni trdnosti prekaša predivo vseh ostalih poznanih pajkov. Sodelavci inštituta so leta 2010 vrsto odkrili in opisali, kasneje pa tudi raziskali njeno ekologijo in vedenje. Nedavno nas je BBC povabil k svetovanju pri snemanju dokumentarne oddaje o tej vrsti. Rezultat tega sodelovanja sta film in knjiga.

F.34 Svetovalna dejavnost

COBISS.SI-ID: 40640045
4.
Uredništva pri mednarodnih znanstvenih revijah

Matjaž Kuntner je urednik pri znanstvenih revijah PLoS ONE, Frontiers in Ecology and Evolution, ZooKeys, ter Hacquetia. Urban Šilc je glavni urednik inštitutske revije Hacquetia.

C.04 Uredništvo mednarodne revije